Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Otwarta granica pozwoli szybciej dotrzeć na Litwę

2008-01-03 00:00:00

O północy z 20 na 21 grudnia w miejscowości Bolcie odbyły się uroczystości związane z wejściem Polski do strefy Schengen. Jest to ważne wydarzenie dla tych wszystkich mieszkańców powiatu gołdapskiego, którzy często przekraczają granicę z Litwą w Bolciach. Miejscowość graniczy bowiem z gminą Dubeninki i znajduje się zaledwie sto metrów od szosy Wiżajny-Gołdap.

Impreza zorganizowana z okazji wejścia Polski do Schengen rozpoczęła się o godzinie 23.30 występem Orkiestry 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z Giżycka.

- W Bolciach postawiono symboliczną bramę graniczną - informuje Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. - Zawieszone na niej były flagi Polski, Litwy oraz Unii Europejskiej. Dokonano uroczystego przecięcia szarfy i drutu, na którym widniał napis kontrola graniczna.

Dokładnie o północy orkiestra zagrała hymn Unii Europejskiej, a po nim rozbrzmiały sygnały dźwiękowe samochodów służbowych straży granicznej.

- Przemówienia wygłosili wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek województwa oraz przedstawiciele Litwy - opowiada Agnieszka Golias. - Mówili o tym, jaki to jest krok na przód i jak wiele korzyści niesie otwarcie granic obu krajom.

Było to duże wydarzenie. Wzięło w nim udział około 200 osób. Autokary dowoziły osoby z pobliskich miejscowości i wsi, które chciały wziąć udział w uroczystości. Przygotowano poczęstunek z regionalnych potraw. Niebo rozświetliły zaś fajerwerki. W tle przygrywał zespół folklorystyczny.

- Mój mąż pochodzi z Bolć - mówi Halina Liszewska z Wiżajn. - Mamy rodzinę na Litwie w Wisztyńcu, więc otwarcie tej granicy ma dla nas duże znaczenie. Będziemy mogli się częściej odwiedzać. Do tej pory jeździliśmy na Litwę przez Budzisko, a teraz możemy jechać krócej, bezpośrednio przez Bolcie.

Niezwykłe spotkanie odbyło się w Bolciach, gdzie znajduje się tak zwany trójstyk. Jest to miejsce, w którym zbiegają się granice trzech państw - Polski, Litwy i Rosji (dokładnie należącego do niej Obwodu Kaliningradzkiego). Jest to jeden z sześciu tego typu punktów styku granic państwowych znajdujących się na obrzeżach Polski. Trójstyk granic w Bolciach znajduje się około 100 metrów od szosy Wiżajny-Gołdap. Prowadzi do niego polna droga. Dalej przy tej samej szosie umieszczona jest tablica informacyjna z mapą okolicy oraz podstawowymi danymi historycznymi i geograficznymi.

W uroczystości wzięły udział władze rządowe i samorządowe województwa warmińsko- mazurskiego, goście z województwa podlaskiego i Litwy. Wśród zaproszonych gości był także komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Przemysław S. Kuźmiński wraz ze swoimi zastępcami. Spotkanie zorganizowali: wojewoda warmińsko- mazurski Marian Podziewski i marszałek województwa Jacek Protas oraz przedstawiciele Litwy.

Patrycja Bitowska
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.