List Gimnazjum nr 1 na temat artykułu o debacie oświatowej

2008-04-24 00:00:00

Otrzymaliśmy list do redakcji na temat artykułu o debacie oświatowej z udziałem uczniów. Podpisało go 49 gimnazjalistów i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 1.

Po ukazaniu się w nr 14 „Kuriera Gołdapskiego” artykułu p. Julity Sztabińskiej na temat IV gołdapskiego forum oświatowego w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi rozgorzała dyskusja nad rzeczywistym poziomem bezpieczeństwa, ofertą edukacyjną i oczekiwaniami uczniów. Nie wszyscy dyskutujący zgadzali się z opiniami, jakie zostały wygłoszone podczas forum przez reprezentantów Samorządu Uczniowskiego G1. Aby zweryfikować przekazane przewodniczącemu komisji oświaty Marianowi Mioduszewskiemu sądy dwojga uczniów naszego gimnazjum, opiekunki SU: Bożena Kolemko i Aneta Wojnar-Konopka zorganizowały cykl uczniowskich debat, w których udział wzięły wszystkie „trójki klasowe”.
Najgoręcej dyskutowano nad sprawami poruszonymi we wspomnianym artykule, a więc analizowano pracę ochrony i jej skuteczność. Oburzenie wywołały insynuacje, jakoby ochrona wespół z nauczycielami dyżurującymi podczas przerw „znajdowali się w miejscach, gdzie sami czują się bezpiecznie”. Słowa te, użyte przez autorkę artykułu, zdają się być pogonią za tanią sensacją i nie mają nic wspólnego z rzetelnością dziennikarską.
Podczas spotkania gimnazjalistów Karolina Zajkowska, ucz. Kl. III e zwróciła uwagę na fakt, iż grupa ochroniarzy obecnie zatrudnionych w G1 dużo skuteczniej niż poprzednie wypełnia swoje obowiązki. Podkreśla, że są to ludzie z predyspozycjami, a ich wiek i doświadczenie stanowią niezaprzeczalny atut. Dzięki temu jest bezpieczniej niż wtedy, gdy zatrudniano absolwentów szkół średnich, którzy byli niewiele starsi niż gimnazjaliści i często nie budzili respektu. W tej sprawie głos zabrał również ucz. kl. III a – Piotr Witkowski – który wyraził swą dezaprobatę dla faktu, iż część ochroniarzy wita się z uczniami przez podanie ręki. Był jednak zdania, że w istotny sposób po zmianie dyrekcji dało się odczuć zaangażowanie nowych władz szkoły w rozwiązywanie problemów. Interwencje w sytuacjach kryzysowych zaczęły być podejmowane w sposób zdecydowany, natychmiastowy, zintensyfikowano współpracę z policja i strażą miejską. Konsekwentnie więc wzrosło bezpieczeństwo uczniów. Zdecydowanie zmniejszyła się liczba bójek na terenie szkoły - co zauważa niejako jedna z ucz. kl. II g – Paulina Romanowska - wiceprzewodnicząca SU. Monika Dudka z klasy III a z satysfakcją podkreśliła fakt, iż zorganizowanie przez SU otrzęsin klas pierwszych oraz sprzymierzone wysiłki nauczycieli i dyrekcji spowodowały, iż pierwszoklasiści nie spotkali się z jakimikolwiek agresywnymi aktami „przyjmowania do społeczności uczniowskiej”, o czym na forum mówiła także ucz. kl. I i – Ada Karpińska. Wspomniana Monika Dudko zwróciła uwagę na jedną z bolączek gimnazjum, a mianowicie przypadki przepełnienia świetlicy w razie nieobecności nauczycieli przebywających na zwolnieniach. Ta sama uczennica podjęła kwestię palenia przez uczniów papierosów na terenie szkoły. Dodała, że ich liczba zmniejszyła się w sposób znaczący w stosunku do lat ubiegłych. Piotr Witkowski uzupełnił wypowiedź przedmówczyni informując, że również na posesji szkoły (przed muzeum) rzadziej widać palących uczniów, co jest następstwem zdecydowanych interwencji nauczycieli. Problem nie został rozwiązany ostatecznie, ale trzeba wyraźnie podkreślić, ze wysiłki nauczycieli i dyrekcji zaczynają dawać owoce.
Zgromadzeni podczas debat uczniowie przeanalizowali również ofertę edukacyjną gimnazjum, zwracając uwagę na zajęcia pozalekcyjne, prowadzone nieodpłatnie przez nauczycieli. Rozmawiali o tym, że gimnazjaliści mają szeroki wachlarz możliwości rozwijania talentów, pogłębiania wiedzy czy też nadrabiania zaległości podczas zajęć pozalekcyjnych. Ucz. kl. III e, Karolina Zajkowska, zaakcentowała duże zainteresowanie młodzieży tematyką ekologiczną i opowiedziała, w jaki sposób nauczycielki (p. M. Mońko, p. A. Janonis) motywują uczniów do działań np. na rzecz parku krajobrazowego. Zwróciła również uwagę, że te i pozostałe zajęcia doskonale wpływają na integrację młodzieży z różnych klas. Monika Dudko z kl. III a opowiedziała zebranym o zajęciach dodatkowych zorganizowanych przez zespół nauczycieli w ramach przygotowania do egzaminu gimnazjalnego. Pochwaliła wysoką frekwencję i zainteresowanie uczniów korzystaniem z tej formy uzupełniania i powtarzania wiedzy. Ta sama uczennica przypomniała o koordynowanym przez p. Żukowskiego projekcie o tematyce kolejowej, który również cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Piotr Budziński - przewodniczący SU - stwierdził, iż nie należy zapominać o kole wolontariatu, prowadzonym przez p. B. Gojlik, które ma już swoje tradycje i skupia wielu gimnazjalistów gotowych do bezinteresownej pomocy. Nie sposób wymienić wszystkich typów zajęć pozalekcyjnych, ale każdy uczeń może wśród nich znaleźć coś dla siebie. Niestety, czasami brakuje chęci.
Prowadzące debaty opiekunki SU wysłuchały propozycji uczniów dotyczących przyszłorocznych kół zainteresowań, które młodzież chciałaby włączyć do oferty naszego gimnazjum. Zaprosiły również do zaglądania na nowo powstałą szkolną stronę internetową, na której uczniowie znajda ogłoszenia dotyczące konkursów i informacje związane z bieżącym życiem szkoły. Podobne debaty znajdą swoja kontynuację. Każdemu, zaś kto chciałby wypowiadać się w sprawie obecnie istniejącego stanu rzeczy bez brania pod uwagę tego, ile udało się zrobić, by sytuację poprawić, polecamy pod rozwagę słowa: "Jeśli dmuchać będziesz na iskrę - zapłonie, a jeśli spluniesz na nią - zgaśnie, a jedno i drugie pochodzi z ust twoich" (Mądrość Syracha).

Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: list
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5