W walce z udarem kluczowy jest czas

2023-10-31 09:20:47(ost. akt: 2023-11-03 08:33:49)

Autor zdjęcia: KPP Gołdap

Policjanci gołdapskiej drogówki udzielili pomocy mężczyźnie, który doznał udaru. Funkcjonariusze szybko i trafnie rozpoznali przyczynę złego samopoczucia mężczyzny i natychmiast wezwali karetkę pogotowia. Dzięki szybkiej reakcji mundurowych kierujący trafił pod opiekę specjalistów a następnie do szpitala.
Według statystyk udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów w Polsce i jedną z najczęstszych przyczyn trwałej niepełnosprawności. W walce z udarem kluczowy jest czas.
Do zdarzenia drogowego doszło w minioną niedzielę (29.10.2023r.) kilka minut po godz. 8:00 w Pogorzeli. Policjanci Zespołu Ruchu Drogowego zostali wysłani przez oficera dyżurnego na interwencję obsługi kolizji drogowej. Z relacji zgłaszającego wynikało, że kierujący dacią nagle wjechał do przydrożnego rowu. Świadek dodał, że kierujący może znajdować się w stanie nietrzeźwości.
— Podczas rozmowy z policjantami stan zdrowia mężczyzny niespodziewanie się pogorszył. Mundurowi zaniepokojeni jego wyglądem oraz wstępnymi objawami uznali, że może to być nagły udar. Niezwłocznie na miejsce wezwali karetkę pogotowia ratunkowego. Lekarz potwierdził przypuszczenia policjantów, dzięki czemu mężczyzna trafił pod opiekę specjalistów na czas — relacjonują gołdapscy policjanci.
Kierującemu pobrano krew celem ustalenia stanu trzeźwości i zostanie wszczęte w tej sprawie policyjne dochodzenie mające na celu szczegółowe wyjaśnienie okoliczności zdarzenia.

***

Od chwili dotarcia pacjenta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do rozpoczęcia leczenia nie powinno upłynąć więcej niż 60 minut, mówimy wtedy o „złotej godzinie”. Podjęcie leczenia w jak najkrótszym czasie zwiększa znacznie szansę pacjenta na powrót do zdrowia i samodzielności oraz ma ogromny wpływ na zmniejszenie późniejszego stopnia niesprawności.
Pojawienie się udaru mózgu w wielu przypadkach związane jest z współwystępowaniem wielu schorzeń, które niekorzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego oraz ogólnie całego układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększają także nieprawidłowe nawyki zdrowotne oraz szkodliwy styl życia. Najistotniejsze czynniki ryzyka wystąpienia udaru to m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby kardiologiczne (przede wszystkim migotanie przedsionków), miażdżyca, cukrzyca, otyłość, wysokie poziomy cholesterolu, zaburzenia lipidowe, choroby nerek, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej. Niewielka część udarów wynika z czynników, na które dana osoba nie ma jakiegokolwiek wpływu. Jest to np. występowanie wrodzonych nieprawidłowości naczyń tętniczych w obrębie czaszki (tętniaków), które mogą samoistnie ulegać pęknięciu prowadząc do wystąpienia udaru krwotocznego mózgu oraz zaburzeń genetycznie uwarunkowanych.
red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5