W czwartek startuje "Ełk na Trzy Oktawy"

2023-08-22 06:44:16(ost. akt: 2023-08-22 06:47:18)

Autor zdjęcia: ECK/Gradus ad Parnassum

Miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli wziąć udział w kolejnej już VIII edycji Festiwalu „Ełk na Trzy Oktawy”, która odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia w Amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury.
24 SIERPNIA (CZWARTEK) | godz. 19.00 | Bel piacere: Letni koncert barokowy

Małgorzata Trojanowska – sopran
Jakub Foltak – kontratenor
Zespół instrumentów dawnych Gradus ad Parnassum pod kierownictwem Krzysztofa Garstki

Małgorzata Trojanowska - edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach (szkoła muzyczna I i II st.). Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. W 2008 r. ukończyła dyrygenturę chóralną, w 2011 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jej repertuar jest bogaty i różnorodny, obejmuje liczne arie i partie operowe i oratoryjne, pieśni, utwory musicalowe i estradowe.

Jakub Foltak - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik programu Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W swoim repertuarze oprócz wielkich dzieł posiada liczne pieśni, arie operowe oraz partie solowe dzieł oratoryjnych.

Krzysztof Garstka - klawesynista i pedagog, z zamiłowania oraz zawodu związany przede wszystkim ze światem dawnej opery oraz XVII- i XVIII-wiecznej muzyki wokalno-instrumentalnej. Od czasów studenckich zafascynowany operą. W 2018 roku uzyskał stopień doktora w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Organów i Klawesynu. Jest także absolwentem studiów podyplomowych w Szwajcarii. Kilkukrotnie nagradzany podczas konkursów klawesynowych.

Gradus ad Parnassum - zespół instrumentalny muzyki dawnej. Założony w 2012 roku pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Garstki. Ma w swoim dorobku wiele koncertów i projektów związanych z wykonawstwem historycznym. Stałym elementem działalności zespołu są cykliczne koncerty w ramach Festiwalu „Camera Pro Classica” w Sejnach, gdzie zespół rozpoczął swoją działalność. Muzycy Gradus ad Parnassum są również członkami Orkiestry Barokowej Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. W programie zespołu znajduje się zarówno muzyka świecka, jak i sakralna. Wykonuje repertuar od muzyki czysto instrumentalnej po duże formy wokalno-instrumentalne i dzieła sceniczne.

Wstęp wolny.

25 SIERPNIA 2023 (PIĄTEK) | godz. 19:00

Miłosz Bachonko – akordeonista
Paweł i Piotr Stechek

Miłosz Bachonko - 13-letni akordeonista, artysta, kompozytor. W trakcie swojej krótkiej, młodzieńczej kariery, zdążył zachwycić swoją muzyką samego Placido Domingo, zagrać kilkadziesiąt koncertów na trzech kontynentach, oraz otrzymać owacje na stojąco w najsłynniejszej sali koncertowej świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku. Zdobywca dwudziestu czołowych miejsc oraz nagród Grand Prix w konkursach oraz festiwalach akordeonowych w kraju i za granicą. Drugą muzyczną pasją Miłosza jest kompozycja. Już od najmłodszych lat powstawały wirtuozowskie kompozycje, które niejednokrotnie uzyskiwały aprobatę i nagrody na arenie polskiej i międzynarodowej.

Na koncercie usłyszymy wirtuozowskie utwory na akordeon solo jak również kompozycje autorskie Miłosza.

Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
Antonio Vivaldi – „Zima” z cyklu Cztery Pory Roku.
Konajew – Scherzo
Archibald JOYCE – Walc „JESIENNY SEN”
Miłosz Bachonko – Toccata a-moll no. 2
Miłosz Bachonko – Toccata c-moll no. 3
Astor Piazzola – Libertango.

STECHEK - dwaj charyzmatyczni bracia Paweł i Piotr to kompozytorzy, aranżerzy, producenci muzyczni, multiinstrumentaliści i absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Łącząc jazz, film music, world music wypracowali swój artystyczny i oryginalny styl.

Przedstawią autorskie kompozycje będące muzyczną opowieścią o sobie, o kobietach i ich życiu, o uczuciu, pasji i pięknie otaczającego świata. Wszystkie utwory inspirowane są kobietami-boginiami z mitologii skandynawskiej. Jako nieliczni, na scenie wykorzystują: skrzypce, fortepian, akordeon, syntezatory, duduk, zurna, fujara, shakuhachi, ney, ukulele czy instrumenty perkusyjne.

Paweł jest twórcą muzyki do inscenizacji teatralnych i filmowych oraz twórcą wielu zespołów. Współpracuje z wieloma filharmoniami i orkiestrami jako solista aranżer i kompozytor.

Piotr - jako solista i multiinstrumentalista występował w renomowanych salach w Polsce i Europie. Współpracował z wieloma artystami i zespołami sceny polskiej i zagranicznej.

Wstęp wolny.

26 SIERPNIA 2023 (SOBOTA) | godz. 19:00 | koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki”

„Tribute to Zbigniew Wodecki” – zespół, który o Zbigniewie Wodeckim wie naprawdę wszystko. Koncert piątki wyjątkowych artystów z pewnością trafi w gust każdego miłośnika jazzu i estrady, fana staromodnego stylu, czy tych, którzy zawsze chcą być w awangardzie.

Na muzyczną podróż, upamiętniającą twórczość Zbigniewa Wodeckiego, zabierze słuchaczy zespół w składzie:

Łukasz Lipski – wokal
Przemysław Zalewski – fortepian
Gabriel Tomczuk – kontrabas
Fryderyk Młynarski – perkusja
Kamil Skorupski – saksofon

Wstęp wolny.

27 SIERPNIA 2023 (NIEDZIELA) | godz. 16:00 | André Rieu – Miłość mieszka pośród nas

Kinowa retransmisja koncertu plenerowego z Maastricht André Rieu – Miłość mieszka pośród nas. Bijący rekordy sprzedaży i popularności holenderski skrzypek André Rieu to jeden z najbardziej uwielbianych artystów świata. Najnowszy show nosi tytuł „Miłość mieszka pośród nas” i jest 11. koncertem plenerowym z Maastricht, którym mogą się cieszyć widzowie kinowi całego świata. Tytuł tego wieczoru nawiązuje do znanego przeboju „Love Is All Around”.

Na koncert złożą się przeboje operetkowo-musicalowe, walce, polki i marsze Johanna Straussa, a także znane standardy rozrywkowe. Wystąpi Orkiestra Johanna Straussa, chór gospel, soliści oraz wyjątkowi goście.

Wstęp biletowany.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5