Wspomnienie. Dr Alfons Bobowik

2023-03-20 08:28:23(ost. akt: 2023-03-20 08:35:26)
W sobotę zmarł ełczanin, działacz społeczny, twórca Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku dr Alfons Bobowik. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek o godz. 9.45.
W sobotę w wieku 84 lat zmarł dr Alfons Bobowik, historyk, działacz społeczno-kulturalny, pedagog, architekt Mazurskiego Towarzystwa Naukowego i Ełczanin Roku 2009.

Są ludzie, którzy tak mocno wrastają w lokalną społeczność, w jej intelektualno – kulturalny krajobraz, że trudno sobie wyobrazić, że już ich nie ma. Nadchodzi nagle dzień, kiedy i tacy ludzie odchodzą... Jedną z takich osób, znaną wielu ełczanom był – bo oto dzisiaj nadszedł taki dzień, kiedy mówimy o Nim już w czasie przeszłym – Pan Alfons Bobowik. Łacińska sentencja mówi: non omnis moriar – nie wszystek umrę. Po śp. Panu Alku pozostaje niezwykle bogate dziedzictwo. Nie tylko to materialne, na które składają się Jego bardzo liczne publikacje, książki, badania, kwerendy, cały dorobek naukowy, ale także to niematerialne. Trzeba by opasłego tomu, by opisać całą przebogatą ścieżkę zawodową i społecznikowską Pana Bobowika. Wymienię zatem tylko niektóre: był inicjatorem, założycielem i prezesem organizacji skupiających dzieci wojny w Ełku; powołał do istnienia w 2003 r. Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku i od momentu powstania je prowadził. W swoich badaniach naukowych poświęcał się historii regionu oraz przenikaniu się kultur pogranicza Mazur, Podlasia i ziem wschodnich. Wyniki tych badań prezentował w czasopismach naukowych w kraju i za granicą. Był organizatorem spotkań i konferencji o charakterze naukowym i kulturalnym. Prowadził oficynę wydawniczą Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku, był założycielem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ełku, założył i pełnił rolę redaktora naczelnego „Rocznika Ełckiego”. Jest autorem m.in. „Historii polskich dzieci ofiar drugiej wojny światowej na Podlasiu i Mazurach”. Był również radnym powiatowym w I kadencji i wtedy blisko ćwierć wieku temu poznaliśmy się. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. tytuł „Ełczanina Roku 2009”, odznaczenie Ministra Kultury i Edukacji Narodowej, był laureatem mazurskiego konkursu pamiętnikarskiego. Ja sam miałem przyjemność wręczyć Mu wyróżnienie podczas ubiegłorocznej Gali Białej Lilii w kategorii – nagroda specjalna. I można by tak jeszcze długo... Zachowuję śp. Pana Alka w serdecznej pamięci i jestem wdzięczny za Jego tak ważny dla miasta dorobek — wspomina Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Panie Alku, dziękuję za wszystkie rozmowy o historii regionu i o ludziach związanych z nim od pierwszych dni Polski na tych ziemiach. Pańska praca i zaangażowanie trwale zmieniła nasze miasto — żegna Hubert Górki.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 9
.45. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 10 w ełckiej katedrze. Następnie bliscy udadzą się na cmentarz komunalny w Bartoszach.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5