Ile bocianów mieszka w Puszczy Rominckiej?

2022-07-27 11:16:47(ost. akt: 2022-07-27 13:50:03)

Autor zdjęcia: Fb/PKPR

Zakończył się coroczny monitoring gniazd bociana białego.
Duża różnorodność siedlisk Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej sprawia, że że występuje tu ciekawa i zróżnicowana fauna. Puszcza Romincka jest rozległym, zwartym kompleksem leśnym. Oprócz pospolitych leśnych ssaków, jak sarny, lisy czy borsuki, żyją tu również gatunki rzadziej spotykane. Do najciekawszych należą duże drapieżniki- wilk i ryś, oraz orzesznica- niewielki ssak z rodziny popielicowatych.

Od niedawna wędrując po puszczy można się też natknąć na stado żubrów.

Przestrzenie za odstającą korą i dziuple drzew dostarczają kryjówek zasiedlającym puszczę nietoperzom, takim jak mopek zachodni, karlik malutki i borowiec wielki.

W puszczy gniazdują ciekawe i rzadkie leśne ptaki, m. in. jarząbek, orlik krzykliwy, włochatka i bocian czarny, który, w przeciwieństwie do bociana białego, unika ludzi i swoje gniazda zakłada w lasach.

W pierwszej połowie lipca pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej przeprowadzili coroczny monitoring gniazd bociana białego.

- W tym roku na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i jego otuliny w 70 gniazdach stwierdzono łącznie 171 młodych bocianów. To 8 młodych więcej niż w roku ubiegłym - informują pracownicy Parku.

W Puszczy występują tu też rzadkie dzięcioły - białogrzbiety i trójpalczasty, które zasiedlają lasy z dużą ilością obumierających i martwych drzew. Spośród bezkręgowców spotkać tu można m.in. rzadkie gatunki chrząszczy związanych z martwym drewnem, takie jak wynurt, zgrzypik twardokrywka czy ciołek matowy.

Wiele gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem występuje na puszczańskich mokradłach.

PKPR, tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5