Koniec koalicji w ełckiej Radzie Miasta!

2022-06-19 11:48:31(ost. akt: 2022-06-19 18:52:48)

Autor zdjęcia: eSesja

Konflikt w opozycyjnym klubie. Koalicja Obywatelska i Lewica rozstają się. Co to oznacza dla samej Rady i rządzącego miastem Tomasza Andrukiewicza z Dobra Wspólnego? Zwłaszcza przed głosowaniem nad absolutorium?
Już w środę podczas sesji Rady Miasta odbędzie się głosowanie m.in. nad wotum zaufania prezydentowi Tomaszowi Andrukiewiczowi i nad udzieleniem mu absolutorium. To jedne z najważniejszych głosowań. A tymczasem w ełckiej Radzie Miasta mamy spore zawirowania.

Klub Radnych Dobro Wspólne liczy 8 radnych. Jest to największy Klub w ełckiej RM. Siedmioro z nich to Ewa Awramik, Emilia Górska, Nikodem Wacław Kemicer, Mirosław Sawczyński, Andrzej Surynt, Michał Zdzisław Tyszkiewicz, Aneta Wolna. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie z mandatu radnego zrezygnował Bogusław Wisowaty. Jego miejsce w Radzie zajmie Magdalena Nina Łaszcz. Przewodniczącym Klubu niedawno został natomiast Michał Tyszkiewicz.

W trakcie obecnej kadencji powstał Klub Radnych Polska 2050. Tworzą go Robert Klimowicz - przewodniczący, Ada Lewandowska i Piotr Karpienia. Wszyscy startowali w wyborach z list Dobra Wspólnego.

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość tworzy 3 radnych - Adam Bartoszewicz, Łukasz Cegiełka - przewodniczący, Rafał Karaś.

W trakcie kadencji z klubu PiS odszedł Robert Franciszek Wesołowski. Obecnie jest to radny niezrzeszony.

Po wyborach największym klubem z "opozycji" był Klub Radnych "Koalicja Obywatelska - Lewica". Jego przewodniczącym jest Ireneusz Dzienisiewicz.

W trakcie kadencji Klub opuścił Hubert Górski. Obecnie jest to radny niezrzeszony. Kilka dni temu z Klubu został wyrzucony Adam Dobkowski (przewodniczący ełckich struktur Platformy Obywatelskiej). Obecnie jest to radny niezrzeszony.

Oznacza to, że członkami klubu są Dariusz Cezary Dracewicz, Ireneusz Dzienisiewicz - przewodniczący, Arkadiusz Czesław Gąsiorek, Idzi Henryk Podwojski, Włodzimierz Szelążek i Krzysztof Zbigniew Wiloch.

W piątek ełcka PO postanowiła o rozwiązaniu koalicji z Lewicą. Jak czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Adama Dobkowskiego, decyzja ta jest związana z "działaniami podjętymi przez szefa klubu KO-L Ireneusza Dzienisiewicza, m.in. wykluczenie przewodniczącego Koła PO RP w Ełku z klubu radnych w trybie niezgodnym ze standardami PO (bez udziału zainteresowanego, bez możliwości przedstawienia racji drugiej strony)".

Sytuacja w byłym już klubie w ciągu ostatnich miesięcy była burzliwa, gdyż ścierały się tam dwie wizje działalności ełckiego samorządu — czytamy w oświadczeniu ełckiej PO. — Do wyborów szliśmy z proinwestycyjnym programem wyborczym, który dzięki (czasami trudnej) współpracy udaje się nam realizować. Budowane i modernizowane są drogi, następuje termomodernizacja instytucji miejskich, budowane są mieszkania komunalne, powstają zielone skwery, powstają nowe miejsca postojowe (tam gdzie jest to możliwe), rozbudowywane są szkoły, realizowane są zdrowotne programy profilaktyczne – jak szczepienia przeciwko grypie czy HPV. Natomiast ciągłe głosowania przeciwko budżetowi, inwestycjom i sprawnemu funkcjonowaniu samorządu, uważamy za niestosowne i wręcz szkodliwe.

Uważamy, że wydarzenia, których jesteśmy świadkami i ustalany od dłuższego czasu sposób głosowań w Klubie KO i Lewica w RM, spowodowane są konfliktami personalnymi pomiędzy częścią radnych a prezydentem i rozkręcającą się już kampanią przedwyborczą — czytamy dalej w oświdczeniu.

Jak się dowiedzieliśmy, mimo tych zawirowań Klubu nie zamierzają opuszczać radni związani z PO. Oznacza to, że cały czas będzie liczył 6 członków. Być może zmieni się jedynie jego nazwa.

Do tematu wrócimy.

Poniżej cała treść oświadczenia Platformy Obywatelskiej:
oswiadczenie-po-elk-865157

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5