Tydzień Patriotyzmu w SP3 w Ełku

2021-11-20 13:34:08(ost. akt: 2021-11-20 13:39:24)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza odbył się Tydzień Patriotyzmu. Czym jest Tydzień Patriotyzmu? To szereg wydarzeń organizowanych przez SP3 z okazji Święta Niepodległości. Elementem łączącym te wydarzenia jest oczywiście patriotyzm. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2016 roku przez panią Krzysztofę Sokołowską i jest skierowana do społeczności naszej szkoły.
W tym roku szkolnym Tydzień Patriotyzmu przypadł na 4, 5, 8, 9 i 10 listopada. W tych dniach w naszej szkole odbył się szereg akcji patriotycznych, które miały na celu kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej. Co roku staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów, dla których dawne formy obchodów świąt państwowych nie są już atrakcyjne. Dlatego podczas Tygodnia Patriotyzmu łączymy tradycje z aktywnym działaniem.

DZIEŃ PIERWSZY - 4 listopada
Quiz patriotyczny oraz Lekcja historii i patriotyzmu w terenie

Tego dnia w SP3 odbył się quiz patriotyczny, w którym udział wzięli wszyscy chętni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Na każdego uczestnika czekała nagroda w formie patriotycznej naklejki. Osoby odpowiadające poprawnie otrzymywały naklejki z wyróżnieniem, natomiast Ci, którym nie udało się odpowiedzieć poprawnie naklejki pocieszenia. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i w oka mgnieniu wręczyliśmy wszystkie wyróżniające naklejki.

W tym dniu odbyła się jeszcze jedna akcja - "Spacer z historią niepodległości w tle" - lekcja historii i patriotyzmu w terenie. W akcji wzięły udział wytypowane klasy, które pod opieką nauczycieli odwiedziły pomniki oraz kamienie pamięci znajdujące się niedaleko naszej szkoły. W każdym miejscu pamięci pozostawiliśmy symboliczny znicz.

Żywą lekcję historii nasi wychowankowie rozpoczęli pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który znajduje się pod Urzędem Miasta.

Stamtąd udali się pod Kamień pamiątkowy poświęcony - Bohaterskim żołnierzom września. Następnie ulicami: Armią Krajową, Fryderyka Chopina oraz Tadeusza Kościuszki dotarli do Kamienia pamięci - Ofiarom Katynia 1940 i Smoleńska 2010, który znajduje się przy Katedrze św. Wojciecha w Ełku. Patriotyczną lekcję historii zakończyli pod pomnikiem - Poległym za wolną i niezawisłą Polskę.

DZIEŃ DRUGI - 5 listopada
Pokaz Poloneza oraz Patriotyczne karaoke

Tego dnia w ramach patriotycznych akcji zorganizowanych podczas Tygodnia Patriotyzmu nasi uczniowie mieli możliwość obejrzeć pokaz polskiego tańca narodowego - poloneza, dawniej nazywanego tańcem dworskim. Pokaz tańca przygotowały chętne uczennice z klas 7 i 8, które zaprezentowały nie tylko swoje umiejętności taneczne, jak również pokazały kawałek polskiej tradycji i kultury.

W tym dniu odbyło się również patriotyczne karaoke. Wszyscy zgromadzeni uczniowie na holu mogli nie tylko wysłuchać, ale przede wszystkim wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne.

Repertuar był bogaty. Sięgnęliśmy bowiem nie tylko do tradycyjnych pieśni patriotycznych takich jak: "Maszerują strzelcy”, "My pierwsza brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Płynie Wisła, płynie...", ale również do współczesnych, między innymi: "Dziewczyna z granatem", "Dziś idę walczyć mamo" oraz "Wolność".

DZIEŃ TRZECI I CZWARTY – 8 i 9 listopada
Lekcja muzealna - „Kilka słów o niepodległości i polskich symbolach narodowych” - poprowadzona przez pracowników Muzeum Historycznego w Ełku p. Magdalenę Szumską i p. Dariusza Jurczaka
Żywa lekcja historii prowadzona przez pana Jacka Rutkowskiego pracownika WMODN filia Olecko – prelekcja nawiązująca do wystawy pt.: „Jak to w dawnej szkole bywało…”

W poniedziałek w ramach zorganizowanych akcji związanych z Tygodniem Patriotyzmu nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w lekcji muzealnej (online) przygotowanej przez Muzeum Historyczne w Ełku. Tematem zajęć była niepodległość oraz symbole narodowe.

Nasi wychowankowie dowiedzieli się nie tylko skąd wziął się orzeł w godle naszego kraju, ale także jak zmieniał się wygląd tego białego ptaka na przestrzeni wieków.

Prowadzący opowiedzieli też uczniom, kiedy i w jaki sposób należy prawidłowo wywieszać flagę państwową. Wskazali, kiedy na fladze mogą pojawiać się inne symbole, a kiedy flaga jest tylko w barwach biało – czerwonych.

Ostatnim, ale równie ciekawym aspektem lekcji muzealnej była historia polskiego hymnu państwowego. Uczniowie zapoznali się ze wszystkimi pieśniami, które służyły Polakom za hymn narodowy, aż do powstania „Mazurka Dąbrowskiego” ze słowami Józefa Wybickiego.

8 i 9 listopada naszą szkołę odwiedził pan Jacek Rutkowski – nauczyciel historii, ekspert MEN, który przeprowadził z wybranymi klasami żywą lekcję historii.
Tematyka prelekcji nawiązywała do wystawy pana Jacka - "Jak to w dawnej szkole bywało...", którą nasi uczniowie mieli możliwość podziwiać na korytarzu szkolnym podczas Tygodnia Patriotyzmu.

Pan Jacek opowiedział zebranym uczniom, jak wyglądała nauka w szkole podczas zaborów, w czasie trwania II Rzeczpospolitej, w okupacji, w okresie powojennym oraz czasach PRL-u.

Historyk zaprezentował uczniom wiele dokumentów, m.in. świadectwa ukończenia szkół, dzienniczki uczniowskie oraz regulaminy szkolne. Dzielił się z wychowankami ciekawostkami z życia szkolnego, prezentował zdjęcia zeszytów, notatek i prac ówczesnych uczniów.

Wszyscy uczniowie zgodnie twierdzili, że były to ciekawe zajęcia, które otworzyły uczniom oczy na to, jak ważna jest szkoła w życiu człowieka i całego społeczeństwa.

W ramach Tygodnia Patriotyzmu podczas przerwy lekcyjnej nasi wychowankowie mieli również możliwość wysłuchania - sondy patriotycznej, którą przygotowali chętni uczniowie z kl. 7-8. Dzieci przeprowadziły sondę wśród pracowników szkoły, członków rodziny, rówieśników i bliskich im osób.

Sonda poświęcona była wyłącznie tematyce patriotycznej. Pytane osoby dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat dzisiejszej wizji patriotyzmu i wskazywały właściwe postawy oraz zachowania patriotyczne, tłumaczyły jakimi cechami powinien odznaczać się prawdziwy patriota.


DZIEŃ PIĄTY - 10 listopada
Apel on-line z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Akcja ,,Szkoła do Hymnu”
Akcja ,,Kurier Polski”
Upamiętnienie Dębu Pamięci

Tego dnia społeczność naszej szkoły miała możliwość obejrzeć apel online przygotowany przez chętnych uczniów z klas 7 i 8 pod kierunkiem p. Moniki Cybulskiej-Ryciuk, p. Agnieszki Podwojskiej oraz p. Krzysztofy Sokołowskiej. Po raz kolejny, w nietradycyjny sposób, upamiętniliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Okazuje się, że kreatywność naszych uczniów nie zna granic. Wychowankowie pokazali, że nie straszne są im przeciwności losu. Dzieci w tych trudnych czasach udowodniły, że są w stanie w każdych warunkach godnie i uroczyście uczcić nasze narodowe święto.


Jak co roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję MEN - ,,Szkoła do hymnu”. Nauczyciele i uczniowie o godz. 11:11 w salach lekcyjnych przy otwartych drzwiach odśpiewali 4 zwrotki hymny polskiego.

W tym dniu postanowiliśmy także upamiętnić rosnący przed naszą szkołą Dąb Pamięci, który w 2017 roku poświęciliśmy pamięci ppor. Witolda Sienkiewicza, będącego jedną z ofiar zbrodni katyńskiej.

W ramach akcji patriotycznych, w ostatnim dniu imprezy w naszej szkole pojawili się gazeciarze, którzy podczas przerwy rozdawali nauczycielom, pracownikom szkoły oraz chętnym uczniom jednodniówkę okolicznościową przygotowaną przez Muzeum Historii Polski w Warszawie na podstawie gazet codziennych z dnia 11 Listopada 1918 roku.
Monika Cybulska-Ryciuk, Krzysztofa Sokołowska


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp3elk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5