Radni apelują o wsparcie dla samorządów

2021-10-01 08:19:49(ost. akt: 2021-10-01 08:21:34)

Autor zdjęcia: elk.pl

W Ełckim Centrum Kultury odbyła się debata na temat planowanych przez rząd zmian w kontekście funkcjonowania miast i gmin. Z kolei ełccy radni przyjęli apel do Rady Ministrów o wprowadzenie w „Polskim Ładzie” mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji samorządów.
O założeniach proponowanego przez rząd Polskiego Nowego Ładu oraz m.in. o wpływie jego zapisów na funkcjonowanie polskich samorządów terytorialnych oraz przedsiębiorców, o szansach i zagrożeniach, a także wyzwaniach, którym będzie trzeba sprostać rozmawiano we wtorek w Ełku w trakcie debaty. Uczestniczyli w niej przedstawiciele środowiska samorządowego, biznesu, a także nauki.

W trakcie debaty poruszano także kwestię nierówności i asymetrii w rozumieniu globalnym w kontekście zapisów proponowanych w Polskim Ładzie. Mówiono o różnicach dochodowych, przestrzennych, a także o wykluczeniu komunikacyjnym wielu regionów. Dyskutowano m.in. o tym, w jakim zakresie samorządy będą mogły planować i realizować działania i inwestycje, które są potrzebne i mają w szczególności zaspokajać potrzeby lokalnych społeczności.

W debacie wzięli udział: Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku, Tomasz Dyl, przedsiębiorca, firma Krontab, prof. dr hab. Wojciech Łukowski, socjolog, Wydział, Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr. hab. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Michał Tyszkiewicz, samorządowiec, radny Miasta Ełku. Debatę prowadził Maciej Żywno, wojewoda podlaski (2007-2014), wicemarszałek woj. Podlaskiego (2014-2017), ekspert ds. partnerstwa publiczno-prawnego w ogólnopolskiej firmie budowlanej.

Debata była zorganizowana we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, Muzeum Historycznego w Ełku oraz Ełckiego Centrum Kultury.
Z kolei w środę Rada Miasta Ełku przyjęła apel do Rady Ministrów o wprowadzenie w „Polskim Ładzie” mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji jednostek samorządu terytorialnego. W uzasadnieniu do apelu ełccy radni zwracają uwagę, iż rozwiązania muszą dotyczyć wzrostu dochodów bieżących, ponieważ subwencje na działania inwestycyjne nie spełniają swojej roli z uwagi na brak środków własnych samorządów.

Z wyliczeń strat, na jakie narażony jest budżet Ełku okazuje się, że może chodzić nawet o 13 mln zł rocznie.

— Nie możemy się ba to rozwiązanie zgodzić, gdyż oznaczałoby ono upadłość samorządu ełckiego i brak zdolności do dalszego wykonywania obowiązków i zadań jemu przynależnych — czytamy w przyjętym przez ełckich radnych apelu.
Jak argumentują ełccy radni jedną z form zapobieżenia marginalizacji samorządów może być zdecydowanie większy ich udział w dochodach z tytułu podatku od osób fizycznych lub podatku VAT.

— Z całą pewnością rozwiązania muszą dotyczyć wzrostu dochodów bieżących, albowiem ewentualne subwencje na działania inwestycyjne nie spełnią swojej roli z uwagi na brak środków własnych samorządów — dodają radni.
Głosowanie nie było jednomyślne. Za było 17 radnych, jeden był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosy. Trzech radnych podczas sesji było nieobecnych.

UM Ełk, tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5