W jakim Ełku tak naprawdę żyjemy?

2021-07-12 09:48:23(ost. akt: 2021-07-12 23:09:04)

Autor zdjęcia: UM Ełk

Miasto i gmina Ełk przygotowały strategię rozwoju naszych samorządów do 2030 roku. Przedstawiona w opracowaniu charakterystyka miasta i gminy niestety nie jest zbyt kolorowa...
Strategia została przygotowana dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) obejmującego Ełk i gminę Ełk. Co z niej wynika?

Poniżej cytujemy kilka fragmentów. Cały dokument dostępny jest tutaj.

Cechą wyróżniającą MOF Ełk na tle województwa warmińsko-mazurskiego jest korzystna sytuacja demograficzna. W ostatniej dekadzie w obu gminach wystąpiło wyraźnie dodatnie saldo migracji. MOF Ełk traci swoje zasoby kapitału ludzkiego. Na terenie MOF Ełk przybywa dynamicznie osób w wieku senioralnym.

Rosnąca liczba mieszkańców wpływała na sposób korzystania z usług publicznych. Jednym z nich był zauważalny w MOF Ełk deficyt miejsc w przedszkolach oraz deficyt opieki żłobkowej. Zjawiska te były szczególnie odczuwalne były w gminie wiejskiej Ełk.

Ełk w skali województwa, a także subregionu EGO Kraina Bociana, jest znaczącym ośrodkiem edukacji ponadpodstawowej.

MOF Ełk charakteryzuje się wysokim potencjałem oferty instytucji kultury.

Dostęp do sportu i rekreacji jest dobrze oceniany przez mieszkańców obszaru.

Pomimo funkcjonujących w Ełku dwóch szpitali oraz kilkunastu przychodni specjalistycznych, dostępność do specjalistycznej opieki medycznej jest w opinii mieszkańców jednym znajgorzej ocenianych aspektów jakości życia.

W przestrzeni MOF Ełk występują widoczne deficyty w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Poważnym problemem Ełku są przestępstwa przeciwko mieniu, które stanowią niemal połowę wszystkich przestępstw. Wielu sprawców tych przestępstw nie zostaje ujawnionych.

Niski poziom wynagrodzeń jest jedną z przyczyn migracji z miasta, głównie ludzi młodych.

Dane statystyczne pokazują stabilną sytuację ekonomiczną miasta – systematycznie rosnącą liczbę podmiotów gospodarczych oraz osiąganych przez firmy dochodów. Jednak dopiero w zestawieniu z innymi miastami widoczna jest niższa konkurencyjność ełckiej gospodarki.

W MOF Ełk brak jest spójnej i zintegrowanej oferty inwestycyjnej, a także jej promocji.

Pomimo ogólnie korzystnej sytuacji gospodarczej, problemem MOF Ełk nadal było bezrobocie. Dotyczył on w szczególności Gminy Ełk oraz wybranych grup wiekowych.

Na terenie miasta pozytywnie należy ocenić stan ładu przestrzennego w zakresie zieleni przyulicznej i terenów zieleni urządzonej wraz z urządzeniami małej architektury.

MOF Ełk jest jednym z najmniej dostępnych komunikacyjne obszarów Polski.

Zmiany w dostępności komunikacyjnej, które zachodzić będą w perspektywie najbliższych lat mogą stać się istotnym impulsem do rozwoju gospodarczego wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w tym MOF Ełk.

Na terenie MOF Ełk niespójny i mało efektywny jest system dróg rowerowych, choć widoczne są zmiany.

Problem jakości wód Jeziora Ełckiego stanowi potencjalne źródło zagrożenia dla jakości życia mieszkańców MOF Ełk oraz ewentualną barierę procesów rozwojowych.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5