Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

"Na ścieżkach wspólnej historii” – edycja 2018/2019

2019-08-12 11:26:45 (ost. akt: 2019-08-12 11:45:55)

Autor zdjęcia: UM Gołdap

Od 24 lipca do 2 sierpnia tego roku w Polsce przebywała młodzież z Givat Shmuel oraz Stade – miast partnerskich Gołdapi. Było to trzecie spotkanie, ostatnie z cyklu międzynarodowej wymiany młodzieży – edycja 2018/2019.

W wakacje 2018 roku młodzież spotkała się po raz pierwszy w niemieckim Stade.
Drugie spotkanie tej samej grupy odbyło się wiosną 2019 roku w Izraelu.

Pobyt w Polsce grupa rozpoczęła od wizyty w Warszawie. Młodzież odwiedziła m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wspólnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Z Warszawy młodzież udała się do Krakowa, gdzie zwiedziła Rynek, Stare Miasto i Kazimierz.
Wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau była bardzo poruszająca. Tradycyjnie uczestnicy wymiany wspólnie złożyli wieńce pod Ścianą Śmierci.

Na koniec wizyty każda grupa przedstawiła przygotowany wcześniej program odnoszący się do tematu Holocaustu i II wojny światowej. Po emocjonalnej wizycie przyszła chwila wytchnienia w Kopalni Soli w Wieliczce oraz Parku Rozrywki w Zatorze.

W Gołdapi młodzież uczestniczyła w spotkaniu w Urzędzie Miejskim z władzami miasta. Były podziękowania za możliwość udziału w organizowanej przez partnerskie samorządy wymianie oraz wspomnienia z wcześniejszych spotkań w Niemczech i Izraelu. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach integracyjnych prowadzonych przez spółdzielnię socjalną ,,Dobra siła” oraz warsztatach udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi. Podczas wieczoru pożegnalnego, zorganizowanego w Domu Kultury, brała udział w pokazie ognia przygotowanym przez gołdapską grupę Flash Zone.

Organizacja pobytu w Gołdapi możliwa była dzięki współpracy z rodzicami polskich uczestników spotkania, ponieważ goście z Niemiec i Izraela zakwaterowani są w domach swoich gołdapskich rówieśników. I tu serdeczne podziękowania dla rodziców – za życzliwość, pomoc i słynną polską gościnność.

A oto uczestnicy wymiany – edycji 2018/2019: Martyna Waraksa, Sonia Becz, Julia Zduniewicz, Daria Brzozowska, Martyna Ostrowska, Julia Leszczyńska, Artur Omilianowicz, Kacper Kudosz, Michał Kamiński, Kacper Kalita. Opiekunowie: Justyna Charkiewicz, Joanna Wołyniec.

Warto dodać, że od kilku lat inicjatywę ,,Na ścieżkach wspólnej historii” wspiera fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która również na tegoroczne spotkanie w Polsce przyznała Gminie Gołdap dofinansowanie w kwocie 19 812,00 zł.

Dodatkowo Gmina Gołdap na wymianę organizowaną w Polsce otrzymała dotację w wysokości 4 000,00 zł od Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach ,,Konkursu WM dla WM. Wsparcie współpracy międzynarodowej JST w Województwie Warmińsko-Mazurskim w 2019 roku”.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages