Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Moja droga do kwalifikacji

2018-08-24 13:19:25 (ost. akt: 2018-08-24 13:24:04)

REGION\\\ Instytut Badawczo-Szkoleniowy w Olsztynie realizuje projekt pn.: "Moja droga do kwalifikacji". To cykl szkoleń i kursów dla osób z województwa warmińsko-mazurskiego chcących podnosić poziom kompetencji i umiejętności zawodowych.

Projekt „Moja droga do kwalifikacji” obejmuje różne rodzaje wsparcia, które są dofinansowane z funduszy europejskich. Dużym zainteresowaniem cieszy się w szczególności kurs sternika motorowodnego prowadzący do zdobycia kwalifikacji, bo zakończony jest egzaminem państwowym oraz uzyskaniem patentu od Polskiego Związku Motorowodnego. Niemniej popularny jest kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy prowadzący do zdobycia odpowiednich certyfikatów — chętni zakończą go teoretycznym i praktycznym egzaminem państwowym (komisyjnym) oraz uzyskaniem zaświadczenia potwierdzającego uzyskanie tytułu ratownika. Z kolei szkolenia uprawniające do obsługi dronów (VLOS, BVLOS) prowadzą do uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora drona (UAVO). Organizator nie zapomina też o kierowcach bardziej tradycyjnych środków komunikacji. Oferowany kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne (dla kat. B) kończy się egzaminem wewnętrznym przeprowadzonym przez Ośrodek Doskonalenia Technik Jazdy (OTDJ) oraz uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności i kompetencje.

Kto może skorzystać z szkoleń i kursów objętych projektem?

— Projekt skierowany jest do osób dorosłych, które spełniają łącznie kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim muszą mieć ukończone 18 lat. Wyjątkiem jest kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne — w tym przypadku osoby zainteresowane udziałem muszą mieć ukończone 21 lat. Osoby chętne powinny z własnej inicjatywy być zainteresowane podnoszeniem poziomu kompetencji i umiejętności zawodowych. Co istotne, chętnie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, powinni się uczyć, pracować lub mieszkać na terenie województwa warmińsko-mazurskiego — wylicza Kamil Czaplicki z Instytutu Badawczo-Szkoleniowego w Olsztynie, koordynator projektu. — Szkolenia i kursy objęte wsparciem odbywają się na terenie województwa, z wyjątkiem kursu dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne. Ten będzie realizowany poza terenem województwa.

Pierwszeństwo udziału w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy będą miały osoby należące do jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, czyli państwowej i ochotniczej straży pożarnej, policji, straży granicznej i miejskiej, a także żołnierze oraz pracownicy społecznych organizacji ratowniczych. Nie trzeba się też bać niepowodzenia — uczestnikom projektu „Moja droga do kwalifikacji” przysługuje dodatkowa forma wsparcia, jaką jest egzamin poprawkowy. — Ponadto uczestnikom biorących udział w kursie dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne przysługuje zwrot kosztów dojazdu — dodaje Kamil Czaplicki z instytutu.

W projekcie chętnie biorą udział mazurskie samorządy. Z powiatu gołdapskiego do uczestnictwa w kursach i szkoleniach zgłosiło się 119 osób. Chętnych nie brakuje również w powiecie piskim. Tam w działania informacyjne dotyczące szkoleń czynnie włączyło się Starostwo Powiatowe w Piszu. — W ramach projektu odbyły się spotkania informacyjne, m.in. w Starostwie Powiatowym w Piszu, które przeprowadziło akcję informacyjną i bardzo nam pomogło w dotarciu do potencjalnych odbiorców. Największym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu piskiego cieszył się kurs sternika motorowodnego, na który zgłosiło się około 150 osób i tutaj liczba miejsc na szkolenia została już wyczerpana. W tej chwili trwa jeszcze II runda rekrutacyjna - do 9 września przyjmujemy zgłoszenia na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy — dodaje koordynator Czaplicki.

W projekcie biorą udział także m.in. mieszkańcy powiatu gołdapskiego.

Andrzej Ciołek, starosta powiatu gołdapskiego: Zawsze angażujemy się we wszystkie projekty, dzięki którym mogą zyskać nasi mieszkańcy. Tak też było i w tym przypadku. Z Instytutem współpracowaliśmy już podczas realizacji jednego z projektów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Gdy teraz pojawiła się okazja na podniesienie kwalifikacji starszych mieszkańców powiatu, również przystąpiliśmy do współpracy. Do udziału w projekcie „Moja droga do kwalifikacji” zapisało się 119 osób. To pokazuje, jak aktywni są nasi mieszkańcy. Uważam, że zawsze warto korzystać z okazji, aby się rozwijać, poszerzać swoje umiejętności. Czasami mogą one przydać się w życiu zawodowym, inne w wolnym czasie. Ale i tak podnoszą naszą wartość na rynku pracy.


INFORMACJE

Biuro projektu, Instytut Badawczo-Szkoleniowy, ul. Artyleryjska 3K, 10-165 Olsztyn, czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Szczegółowe Informacje dotyczące projektu „Moja droga do kwalifikacji” można uzyskać drogą elektroniczna lub dzwoniąc na infolinię projektu.
adres e-mail: biuro.mddk@instytutbs.eu
infolinia projektu: 791 668 448, 577 997 915
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages