Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Jezioro Gołdap perłą Mazur

2018-07-26 12:43:21 (ost. akt: 2018-07-26 12:50:05)

Autor zdjęcia: Archiwum firma BIOPRO

W sezonie letnim na plażach gołdapskiego jeziora mieszkańcy i turyści nie zobaczą tabliczki „zakaz kąpieli”. I wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach więcej jej nie zobaczą. Po drugiej aplikacji glinki bentonitowej możemy śmiało stwierdzić, że rekultywacja jeziora Gołdap udała się.

Działania gminy Gołdap ukierunkowane na przywrócenie gołdapskiemu akwenowi naturalnej czystości i przejrzystości wody zakończyły się sukcesem. Nowatorska metoda zakładająca wykorzystanie glinki bentonitowej do związania nadmiaru fosforu – pożywki dla sinic, spełniła swe zadanie. Jedyne warmińsko-mazurskie uzdrowisko może być dumne z jeziora Gołdap.

Odpowiedzialny za naukowy nadzór nad procesem rekultywacji prof. dr hab. inż. Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej, podczas majowej konferencji, ogłosił pierwsze wyniki badań. Mamy powody do zadowolenia.
— Dziś mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że rekultywacja się udała, a wody jeziora Gołdap zostały oczyszczone — zapewniał profesor Heese. — Widać to gołym okiem. Badania mierzące zawartość tlenu w wodzie również ten fakt potwierdzają. Gołdapski samorząd przeszedł długą drogę i teraz może świętować sukces.

http://m.wm.pl/2018/07/orig/fot-tomasz-heese-02-483235.jpg

Starania gołdapskiego samorządu o oczyszczenie jeziora trwały blisko 10 lat. Obejmowały badania wody, spotkania z samorządowcami, negocjacje ze stroną rosyjską, poszukiwanie dofinansowania i finalnie realizację wartego ponad 4,1 miliona złotych projektu. Gmina Gołdap uzyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości 3,4 miliona złotych, czyli 82,9% kosztów inwestycji.

Warto było zaryzykować. Zamierzenia, które postawił przed sobą samorząd gołdapski idą w jak najlepszym kierunku. Stan ekologiczny jeziora przed aplikacją był poniżej dobrego, co dodatkowo potwierdziły wyniki badań prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Giżycku. Dziś jest zupełnie inaczej. Pierwsze pozytywne rezultaty zabiegu to pojawienie się warunków tlenowych przy dnie pod koniec okresu zalodzenia zimą 2018 roku. Obecnie obserwujemy wyraźny wzrost przezroczystości wody i zanik masowego zakwitu sinic, który w latach poprzednich tworzył przy brzegach zielono-szary kożuch. Dodatkowo wtedy obumierajace glony nadawały wodzie nieprzyjemną woń.

Akwen będzie przez najbliższe pięć lat monitorowany. Zadaniem rekultywacji jest przywrócenie czystości akwenu sprzed lat siedemdziesiątych. Przypomnijmy, że do rekultywacji zużyto 300 ton specjalnego preparatu w dwóch dawkach. Pierwszy zabieg przeprowadzono jesienią 2017 roku, drugi wiosną bieżącego roku. Preparat został podany na taflę jeziora w postaci mieszaniny wody i glinki bentonitowej modyfikowanej lantanem za pomocą specjalnej, perforowanej lancy. Glinka została rozprowadzona równomierne na całym akwenie pod "nadzorem" GPS-u. Opadając na dno mieszanina wiązała ze sobą fosforany rozpuszczone w toni wodnej. Dzięki temu procesowi powstała na dnie 8-10 centymetrowa warstwa mieszaniny preparatu i osadu tzw. „pierzynka” pochłaniająca tym razem fosforany wydostające się z osadów.

Czyste jezioro będzie jednym z filarów strategii rozwoju gospodarczego Gołdapi ukierunkowanego na rozwój strefy uzdrowiskowej, usług związanych z turystyką i rekreacją oraz zdrowym stylem życia.

Realizacja projektu pn. „Rekultywacja jeziora Gołdap w Uzdrowisku Gołdap” dofinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Osi Priorytetowej 5- „Środowisko Przyrodnicze i racjonalne wykorzystywanie zasobów” Działania 5.3 - „Ochrona różnorodności Biologicznej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
http://m.wm.pl/2018/07/orig/logo-rekultywacja-483236.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages