środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Czyste jezioro ucieszy mieszkańców Gołdapi i turystów

2018-04-26 14:25:07 (ost. akt: 2018-04-26 14:45:32)
Glinkę rozprowadza specjalnie skonstruowana barka

Glinkę rozprowadza specjalnie skonstruowana barka

Autor zdjęcia: Fot. BioPro

Zakończył się pierwszy etap prac na jeziorze Gołdap, które mają na celu poprawę parametrów wody i przywrócenie jej przejrzystości. Zastosowano już 150 ton zmodyfikowanej glinki bentonitowej, która ma wiązać nadmiar biogenów, pozwala na uniknięcie zagrożenia zarówno dla roślin i zwierząt żyjących w akwenie, a także dla ludzi.

— Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku porządkowaliśmy gospodarkę wodno-ściekową naszej gminy. W 2007 roku przyszedł czas na ostatni element, czyli rekultywację jeziora Gołdap. Ponieważ jest to akwen graniczny, pierwszym zadaniem było uzyskanie od naszego sąsiada zgody na podjęcie działań. Rosja postawiła tylko jeden warunek, nie możemy zastosować środków chemicznych. Z rozwiązaniem przyszedł profesor Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej, który po wielu latach badań i analiz zalecił wykorzystanie glinki bentonitowej, jako najkorzystniejszej metody rekultywacji naszego jeziora — mówi Jacek Morzy, zastępca burmistrza Gołdapi.

Przyczyny, skutki, rozwiązania
Problemem większości zbiorników wodnych na świecie nie są wcale skażenia metalami ciężkimi czy związkami ropopochodnymi, ale nadmiar azotu i fosforu. W tym przypadku istotnym czynnikiem jest również bliskie położenie wobec siebie dopływu (rzeka Jarka) i wypływu (rzeka Gołdapa), przez co akwen nie ma możliwości samoczynnej filtracji wody.

Chociaż w ostatnich latach władze miasta zmodernizowały oczyszczalnie ścieków i wybudowały kolektory sanitarne, aby zmniejszyć dopływ zanieczyszczeń, jezioro i tak potrzebowałoby co najmniej stu lat na naturalną, samodzielną rekultywację. Zaproponowane rozwiązanie, pochodzące z Nowej Zelandii i Australii, pozwala nie tylko na szybsze oczyszczenie zbiornika, ale jest również bardziej skuteczne i co najważniejsze nie stanowi zagrożenia dla fauny i flory akwenu.

Specjalnie skonstruowana do takiego zadania barka, zaopatrzona w zmodyfikowaną glinkę bentonitową, rozprowadza ją na powierzchni jeziora. Ta, wiążąc nadmiar biogenów, opada na dno tworząc białą pokrywę, która zatrzymuje wszystkie szkodliwe substancje.
— Do oczyszczenia jeziora wykorzystamy łącznie 300 ton preparatu Profesor Heese, opierając się na swojej wiedzy i światowych doświadczeniach, zalecił podzielenie procesu na dwa etapy. Pierwszy wykonaliśmy na przełomie listopada i grudnia, jeszcze przed nadejściem zimy. Druga aplikację (150 tony glinki zmodyfikowanej lantanem) zaplanowano na przełom kwietnia i maja — tłumaczy Jacek Morzy.

	http://m.wm.pl/2018/04/orig/goldap-1-461824.jpg

Uzdrowisko pełną parą
— Gołdap to jedyne uzdrowisko w województwie warmińsko-mazurskim z licznymi atrakcjami turystycznymi. Dodatkowo w całym regionie mamy najczystsze powietrze w Polsce, co potwierdzają jednostki ochrony środowiska. Rozpoczęliśmy budowę mini golfa i okazałego placu rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży w pobliżu Mazurskich Tężni Solankowych, a także zakładu przyrodoleczniczego o powierzchni użytkowej ponad 3000 m2, w którym goście nie będą musieli zapisywać się na kilkutygodniowe turnusy, ale ad hoc umówić się na konkretne zabiegi rehabilitacyjne i sanatoryjne. Brakuje nam krystalicznie czystego jeziora, by stać się nowoczesnym, niepowtarzalnym Uzdrowiskiem i z dumą powiedzieć: „Gołdap – Mazurski Zdrój, regeneracja przygodą” — podsumowuje Jacek Morzy.

	http://m.wm.pl/2018/04/orig/0000060781-logo-rekultywacja-461819.jpg
	http://m.wm.pl/2018/04/orig/goldap-2-461825.jpg


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. -....... #2492156 | 37.47.*.* 26 kwi 2018 17:40

  Czemu nikt nie łapie kłosownikow na Rezerwacie Oświn od strony Nowych Guj jest pełno ich ich siatek trzeba takich zamykac i łapaci

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Byłem rowerem #2492021 | 109.241.*.* 26 kwi 2018 15:14

  okolica okej. Można pojeździć, ale to jednak to "odludzie"'. Można odpocząć i pobyć w "samotni". dużo prywatnych kwater za przyzwoitą cenę 30 zł.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages