Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Maciej Kordiak jest SuperSołtysem

2018-03-19 16:00:00 (ost. akt: 2018-03-20 08:31:46)

PLEBISCYT\\\Zakończył się nasz Plebiscyt na SuperSołtysa powiatu gołdapskiego. Zwycięzcą głównej nagrody został pan Maciej Kordiak, sołtys Galwieci w gminie Gołdap. Uroczystość odebrania nagród obyła się w piątek 16 marca w Olsztynie.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa".

Głosowanie naszych czytelników trwało kilka tygodni. Największą liczbę głosów otrzymał pan Maciej Kordiak z sołectwa Galwiecie w gminie Gołdap. To jego pierwsza kadencja, ale jak widać, radzi sobie na tym stanowisku świetnie. Mieszkańcy docenili jego wysiłki i dzięki ich głosom Pan Maciej został złotym sołtysem w naszym plebiscycie w powiecie gołdapskim. Jak mówi - bycie sołtysem to niełatwy kawałek chleba. Na co dzień pan Maciej czuje jednak wsparcie mieszkańców i to oni nakręcają go do działania. A zdziałać w tak krótkim czasie udało się wiele - powstały nowe chodniki, płyty betonowe w Galwieciach zostały wymienione na dobrej jakości asfalt, mieszkańcy mogą też korzystać z nowych, bezpiecznych wiat przystankowych. W planach sołtysa jest też zdobycie finansowania na inne drogi oraz przejęcie świetlicy gminnej tak, aby to sami mieszkańcy Galwieci mogli organizować sobie zajęcia.

Drugie miejsce, a tym samym tytuł srebrnego SuperSołtysa, przypadło pani Annie Paszko. Pani Anna jest sołtysem Grodziska w gminie Banie Mazurskie już drugą kadencję. Jej priorytetem są mieszkańcy. Jak mówi, dzięki temu, że jest sołtyską, ma większe możliwości jeśli chodzi o pomoc i zawsze stara się pozostać ze swoimi wyborcami w kontakcie. Za jej kadencji świetlica w Grodzisku przeszła prawdziwy renesans. Z pustego, brzydkiego budynku powstało prawdziwe centrum życia we wsi. Są zajęcia dla dzieci, w planach jest też napisanie projektu w celu zaktywizowania osób starszych. Jak mówi, we wsi zawsze jest coś do zrobienia, planów na działania nigdy jej nie brakuje. Pani Anna działa też aktywnie w jednostce OSP Grodzisko, w wolnym czasie zajmuje się więc także niesieniem pomocy mieszkańcom powiatu gołdapskiego bezpośrednio.

Trzecią najpopularniejszą sołtyską jest pani Monika Wałejko. To pierwsza kadencja pani Moniki. Jak mówi pani sołtys, cały czas ma pełne ręce roboty, bo sołectwo Główka obejmuje aż sześć miejscowości.

— Ale dzięki temu poznałam mnóstwo ludzi i jestem zaskoczona, jak świetnie idzie nam współpraca — mówi pani sołtys Monika Wałejko. — Mieszkańcy naszego sołectwa chętnie angażują się w różne akcje i inicjatywy. To pozytywnie nastraja do dalszego działania — dodaje.

Za kadencji pani Moniki udało się w sołectwie wiele zrobić. Przede wszystkim poprawić jakość dróg i doświetlić sołectwo. Właśnie dalsze etapy oświetlania są jednym z priorytetów pani sołtys. Najważniejszą jednak dla niej sprawą jest doprowadzenie do tego, że w miejscowości Główka powstanie sieć wodociągowa z prawdziwego zdarzenia. Bo, jak mówi Monika Wałejko, bardzo ważne dla niej jest to, aby mieszkańcy mieli zapewnione jak najlepsze i najbezpieczniejsze warunki życia.

Uroczystość rozdania statuetek i nagród odbyła się w Olsztynie w piątek 16 marca. Gratulujemy wszystkim laureatom!

Kamil Mróz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anya #2466784 | 145.239.*.* 20 mar 2018 13:39

  Uważam, że powinna wygrać osoba, na którą oddano głosy z największej ilości numerów telefonów, a nie ta która wysłała najwięcej sms na siebie ;) czyli zapłaciła za wygraną.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ed #2466780 | 145.239.*.* 20 mar 2018 13:36

  :D DDD

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages