Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Uczniowie SP w Dubeninkach już wiedzą jak pomóc osobie niewidomej

2017-11-07 15:21:03 (ost. akt: 2017-11-07 15:40:00)

Autor zdjęcia: archiwum SP w Dubeninkach

Uczniowie klasy II, VI i VII wraz z wychowawczyniami wzięli udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski "Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!"

Celem akcji było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym, poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku.

W tym celu w Szkole Podstawowej w Dubeninkach przeprowadzono wiele działań, które pozwoliły zdobyć wiedzę o tym, jak pomóc osobie niewidomej.

W ramach kampanii uczniowie obejrzeli film pt. „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku", a także program o Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niewidomych i Słabowidzących w Bydgoszczy, najstarszej w Polsce placówce kształcącej dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku. Przeczytali również list niewidomego ucznia i poznali "Krótką historią białej laski". Uczniowie zapoznali się z alfabetem Braillea oraz  próbowali odczytać zaszyfrowane wyrazy. Wzięli także udział w improwizowanych scenkach, jak pomóc osobie niewidomej na ulicy, w autobusie i sklepie. Przechadzali się po klasie z zawiązanymi oczami, omijając przygotowane przeszkody, próbowali spakować plecak oraz rozpoznać różne przedmioty po dotyku. W ten sposób zobaczyli, jak trudno jest funkcjonować osobom niewidomym w życiu codziennym.

Młodsi uczniowie  kolorowali obrazki ksero  dotyczące sposobów pomocy osobom niewidomy, potem ich prace stworzyły  wystawę w klasie. Natomiast starsi uczniowie wykonali plakaty i gazetkę informującą o kampanii oraz jak pomóc osobom niewidomym.

Dzięki udziałowi w kampanii uczniowie zauważyli, że niewidomi, pomimo swojej niepełnosprawności, potrafią żyć samodzielnie i doskonale funkcjonować. Przy niewielkiej i właściwej pomocy innych ludzi mogą pokonywać własne ograniczenia i być pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego.
Beata Staśkiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages