Wtorek, 16 października 2018. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Gołdapski uniwersytet z wizytą u słuchaczek na Litwie

2017-06-26 10:20:01 (ost. akt: 2017-06-26 10:41:08)

Autor zdjęcia: Archiwum GUTW

12 czerwca grupa słuchaczy Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku udała się na wycieczkę na Litwę, konkretnie do Kiejdan, gdzie między innymi toczy się akcja Potopu” Henryka Sienkiewicza .Po drodze odwiedziliśmy Kowno – jego piękną starówkę i wiele innych ciekawych obiektów.

W Kiejdanach przywitała nas pani Irena Duchowska prezes Związku Polakówna Litwie „Lauda”. Od 2009 roku prezes UTW w rejonie kiejdańskim, autorka wielu wierszy. Po zwiedzeniu Kiejdan udaliśmy się na wieczorek integracyjny – spotkanie z rodakami, słuchaczami uniwersytetu. Po wymianie doświadczeń wieczór uprzyjemnił zespół „Issa”- jedyny polski zespół na Żmudzi. Chętnie słuchaliśmy ich pieśni wykonywanych w języku polskim .

Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy „Kwiaty polskie „ i „Rotę”. W drugim dniu w towarzystwie koleżanek z UTW ruszyliśmy na zwiedzanie Żmudzi. Jechaliśmy przez Rosienie (Pomnik Żmudzina) do Szydłowa – „Lurd litewski”, podziwialiśmy piękną kaplicę w miejscu, gdzie ukazała się Matka Boska, a następnie „ Górę Krzyży” za Szawlami .Setki tysięcy krzyży różnej wielkości są symbolem trwania katolicyzmu na Żmudzi i całej Litwie .Chodziliśmy ścieżkami, którymi chodził papież św. Jan Paweł.

W trzecim dniu była Kłajpeda i delfinarium. Najbliższe Polsce delfiny zachwycały nas swoimi popisami przez 30 minut .Delfiny instruowane przez trenerów wykonywały rozmaite sztuczki np. pięknie i wysoko skakały, malowały pędzlami. Wrzucały piłkę do kosza. Ostatnim punktem programu buło muzeum bursztynów mieszczące się w Pałacu Tyszkiewiczów w Pałandze. Niektórzy powitali nasze morze Bałtyckie. Wróciliśmy zadowoleni chociaż trochę zmęczeni.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages