Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Stolarze i mechanicy zakończyli staż zawodowy w Niemczech

2017-05-23 12:27:43 (ost. akt: 2017-05-23 12:34:35)

Szesnastoosobowa grupa uczestników Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi o profilach kształcenia stolarz i mechanik pojazdów samochodowych 19 maja wróciła z dwutygodniowego stażu we Frankfurcie nad Odrą.

Młodzież, przebywająca w Niemczech wraz z opiekunami, odbywała podczas stażu praktyki pod okiem niemieckich instruktorów na profesjonalnych warsztatach szkoleniowych. Uczestnicy projektu poznali dobre praktyki, jakie mają miejsce w przygotowaniu zawodowym w Niemczech oraz doskonalili język niemiecki z uwzględnieniem słownictwa branżowego. Stolarze pracowali na maszynach stacjonarnych robiąc m.in. taborety, świeczniki i skrzynie na narzędzia. Mechanicy doskonali swoje umiejętności w warsztacie lakierniczym i mechanicznym oraz tworzyli części zamienne do pojazdów za pomocą maszyn obróbczych.

W czasie wolnym od zajęć młodzież miała okazję poznać niemiecką kulturę, historię i architekturę, dzięki m.in. wycieczce kulturoznawczej w Berlinie, gdzie poza oglądaniem zabytków, odwiedzili także Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Zwiedzili też Frankfurt.

W połowie stażu odbyła się także wizyta monitorująca przebieg realizacji stażu. Koordynator projektu Małgorzata Kwiatkowska dokonała oceny zrealizowanego do tej pory programu szkolenia i strony logistyczno-organizacyjnej stażu, zapoznała się z metodami i warunkami szkolenia zawodowego.

Przedstawicielka CKiW OHP w Gołdapi spotkała się m.in. z dyrektorem Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina I Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą Walterem Jahnem, koordynatorem stażu ze strony niemieckiej Michaelem Ritterem, przedstawicielem Wydziału Politycznego Ambasady RP w Berlinie I Radcą Tomaszem Badowskim oraz instruktorami prowadzącymi praktyki. Niemieccy instruktorzy byli zadowoleni z pracy młodych Polaków, chwalili ich podejście do zajęć, pracowitość i czynione postępy.

Podczas spotkania koordynatorki z uczestnikami projektu, młodzież wypowiedziała się, w krótkiej ankiecie, na temat warunków panujących zarówno na warsztatach jak i w internacie. Uczestnicy stażu byli bardzo zadowoleni, że mogli wziąć w nim udział, chwalili ciekawy sposób przekazywania wiedzy, a także miłą i przyjazną atmosferę.

W trackie swojej wizyty koordynator projektu mogła również na bieżąco doprecyzować z niemieckimi parterami wszelkie bieżące kwestie związane ze sprawami organizacyjnymi, ewaluacją i programem itp. Oceniła też realizację programu kulturowego.

Stażyści, na zakończenie pobytu w Niemczech, otrzymali stosowne certyfikaty odbycia praktyki zawodowej w Niemczech.

Uczestnicy projektu wrócili do Polski bardzo zadowoleni, pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe doświadczenia i kontakty zagraniczne, które wykorzystają w dalszym rozwoju zawodowym. Zdobyte w Niemczech doświadczenia z pewnością będą miały wpływ na przyszłe losy uczestników projektu, gdyż podniesienie kwalifikacji zawodowych daje im lepszą perspektywę zatrudnienia na polskim i europejskim rynku pracy.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages