środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Znamy Supersołtysów 2017 powiatu gołdapskiego

2017-03-24 23:13:25 (ost. akt: 2017-03-24 23:28:01)

W powiecie gołdapskim Supersołtysem 2017 została Anetta Szumlańska z Miczuł. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca Maciej Kordjak z Galwieć, a trzecią lokatę zajęła Małgorzata Bernatowicz z Dubeninek..

Anetta Szumlańska

Nasza Laureatka, jest sołtysem sołectwa Miczuły w gminie Banie Mazurskie, które liczy 180 mieszkańców. Kluczowym zadaniem sołtys było zintegrowanie mieszkańców bez względu na wiek. Chciała tym samym odciągnąć dzieci i młodzież od komputera i telewizji. W ubiegłym roku, pomimo braku świetlicy dzięki niej, mieszkańcom udało się pozyskać działkę na cele rekreacyjno - sportowe. Z funduszu sołeckiego został zakupiony namiot, stoły, ławki parkowe z koszami oraz tablice informacyjne. Za swoje działania została doceniona. Zdobyła najwięcej punktów w plebiscycie Super Sołtysa. Gala rozdania statuetek i dyplomów odbyła się 17 marca w Browarze Warmia w Olsztynie.
— W ubiegłym roku miałam brąz, w tym roku udało się zdobyć złoto — powiedziała sołtys po usłyszeniu wyników. — Dziękuję wszystkim za oddane głosy, to bardzo miłe znaleźć się w gronie najlepszych sołtysów województwa. Ten wynik pokazuje, że chyba jestem doceniana jako sołtys. Obiecuje nadal pracować na rzecz naszej małej społeczności jak do tej pory.
Podczas gali Anecie Szumlańskiej towarzyszył mąż, córka oraz sekretarz Gminy Banie Mazurskie Irena Łobacz i pracownik gminy Andrzej Kułakowski. To pierwsza kadencja pani Anetty, której kandydaturę na funkcję sołtysa zgłosili mieszkańcy. To oni chcieli zmian. Wszystko wskazuje na to, że laureatka będzie kandydatką w następnych wyborach.
— Jeśli sprostam wymaganiom mieszkańców sołectwa i jeśli ludzie zechcą, abym nadal ich reprezentowała, pomagała i dążyła do tego, aby we wsi żyło się lepiej, to jestem na to gotowa — powiedziała sołtys.
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie, wójt Łukasz Kuliś pogratulował pani sołtys zdobycia pierwszego miejsca w plebiscycie. Było to miłe wyróżnienie zarówno dla Anetty Szumlańskiej jak i dla gminy.

Maciej Kordjak


Drugie miejsce w naszym plebiscycie na Super Sołtysa powiatu gołdapskiego zajął ubiegłoroczny zwycięzca Maciej Kordjak, sołtys sołectwa Galwiecie, który ostatnimi czasy jako włodarz wsi, ma sporo „na głowie”. Obecnie trwają rozmowy na temat rozbudowy Szkoły Podstawowej w Galwieciach. Sołtys dokłada wszelkich starań, by placówka od września pomieściła wszystkich uczniów. To pierwsza kadencja sołtysa, który doskonale potrafi zjednoczyć mieszkańców. Podczas większych imprez stoisko Sołectwa Galwiecie bardzo się wyróżnia. To za jego kadencji odbywają się „Biesiady Galwieckie”. W tym roku również odbędzie się kolejna edycja tej imprezy. W roku 2017 wieś nabierze nowego wyglądu. Betonowe stare płyty, ułożone niemal przez całą wieś, zostaną usunięte. W tym miejscu powstanie asfalt i chodnik. W planach mieszkańców i sołtysa jest ciekawa atrakcja- szlak kajakowy.
— Cały czas pracujemy nad szklakiem kajakowym z Jeziora Ostrówek przez Jezioro Rakówek do rzeki Jarki i do Gołdapi – mówi Maciej Kordjak. — Mamy już trzynaście na piętnaście zgód właścicieli terenu przez które przechodzą rowy. Jeżeli uzyskamy wszystkie zgody, będziemy starali się z każdej możliwej instytucji pozyskać środki, na to by były one spławne. W ubiegłym roku udało się załatwić w melioracji w Olsztynie, by oczyszczono rzekę Jarkę. To się udało i teraz trzeba realizować kolejne plany.
Mieszkańcy tego sołectwa często biorą sprawy w swoje ręce. Przykładem jest choćby wykonanie w roku 2016 własnymi siłami przystanku we wsi.

Małgorzata Bernatowicz


Miejscowość Dubeninki w powiecie gołdapskim liczy około tysiąca mieszkańców, na ich czele stoi sołtys wsi - Małgorzata Bernatowicz. To pierwsza kadencja pani sołtys, która robi wiele dla „swojej” społeczności. Małgorzata Bernatowicz zajęła miejsce trzecie w naszym plebiscycie na Super Sołtysa Powiatu Gołdapskiego.
— Jestem sołtysem pierwszą kadencję - mówi pani Małgorzata. — Za swój największy sukces uważam skorzystanie z Funduszu Sołeckiego w roku 2016 i podjęcie go na rok 2017. Dzięki tym środkom i pracy ludzi powstał plac zabaw przy ul. Kajki. W bieżącym roku społeczność sołectwa zadecydowała o kolejnych inwestycjach. Początek kadencji przypadł na rok, w którym Dubeninki kończyły 400 lat. Udało mi się przygotować prezentację o historii miejscowości i przedstawić ją mieszkańcom. Zajęliśmy trzecie miejsce za stoisko na Powiatowych Dożynkach w Baniach Mazurskich. Wraz z radą sołecką czynnie pomagamy przy organizacji Dożynek Parafialnych. Podczas imprez i festynów lokalnych na stoisku Sołectwa Dubeninki prezentowane są wyroby rękodzielnicze mieszkanek sołectwa.
Zdaniem Małgorzaty Bernatowicz sołtys powinien być otwarty na kontakty z innym człowiekiem, wyrozumiały i cierpliwy. Powinien mieć świadomość, że bycie sołtysem to w pewnym stopniu misja opierająca się na zaufaniu mieszkańców sołectwa. Biorąc pod uwagę działania i zaangażowanie w życie sołectwa Małgorzaty Bernatowicz, tak właśnie jest.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages