Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Poznajemy dawne zwyczaje- zapusty

2017-01-17 13:37:05 (ost. akt: 2017-01-17 13:58:35)

Na lekcji języka polskiego nasza Pani opowiadała nam i dawnych zwyczajach związanych z Nowym Rokiem i karnawałem. Zaśpiewała też starą piosenkę „Przez śnieżyce, przez zamiecie”, która bardzo nam się spodobała. Nasza Pani bardzo lubi śpiewać, śpiewa nawet na matematyce. Ale najbardziej spodobał mi się zwyczaj związany z zapustami i pochodem kolędników. Dowiedziałem się, że…

Po Nowym Roku rozpoczyna się karnawał, czyli czas świętowania, zabaw i balów. Dawniej nazywano go w Polsce zapustami. Jednym ze zwyczajów zapustnych był pochód wędrujących po domach przebierańców, zwanych kolędnikami. Do dziś ten zwyczaj zachował się w niektórych regionach kraju.

Kolędnicy przebierali się za trzech królów, pasterzy, diabły, anioły. Jeden z nich trzymał turonia, czyli osadzoną na kiju głowę rogatego zwierza. Turoń kłapał paszczą, tańczył, kłuł rogami, a po skończonych harcach padał na podłogę, udając, że umiera ze zmęczenia. Kolędnicy śpiewali zabawne przyśpiewki, czyli krótkie piosenki. Na odchodne dostawali podarunki i słodycze, a gospodarzom życzyli pomyślności. Na zakończenie rysowaliśmy kolędników. Ten dzień był bardzo radosny, ciekawy i rozśpiewany, dzięki naszej Pani Małgosi.
Mateusz kl. 3A
SP3 w Gołdapi

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zjjjutek #2162088 | 83.24.*.* 18 sty 2017 06:26

    To jest zwyczaj katolicki a nie nasz Narodowy , toć to ja wam gadam , stary chłop z mazur , jo jo toć my kiedyści mieli inne zwycaje , łoj my kiedyści nie mordowali pienknych choinjaków , łunas kiedyści tego nie było a tera na święta wycinajo miljony dzewek i świercków i bzuzek gadam wam to nie nase łoj nie kołujta tym dzieciakom w łepetynkach Łucta jech zwycajów nasych prawdziwych Słowiańskich A katolicy prawosławni toć łoni nawet sami nie wiedzo kiedy ich Bóg sie urodził kazdy inacej gada i indziej to świentuje , a no niech sobie robio co .chco . A wy łucta nase dzieciaki prawdziwych zwycajów SŁOWIAŃSKICH ,,,,, ot co !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages