Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Ostrożnie z fajerwerkami

2016-12-31 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-30 12:14:48)
W sylwestra na niebie pojawią się fajerwerki

W sylwestra na niebie pojawią się fajerwerki

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Od kilku dni na ulicach miasta już można usłyszeć wystrzały. Najczęściej to zabawy dzieci, w których ręce wpadły petardy. Policja ostrzega i apeluje o ostrożność.

Policja ostrzega, że zabawy z fajerwerkami mogą skończyć się tragicznie i przypomina o zasadach bezpiecznego używania fajerwerków.

Przede wszystkim petardy i sztuczne ognie należy kupować w sprawdzonych sklepach, a nie na straganach czy bazarach. Jeśli podejrzewamy, że ktoś nielegalnie może wprowadzać w obieg fajerwerki, trzeba zawiadomić policję.

Sztuczne ognie, które dopuszczone są do sprzedaży, powinny posiadać instrukcję w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy.

Na opakowaniu powinna być także podana data ważności.


Po pierwsze ostrożność!
Bardzo ważne jest, by przed użyciem fajerwerków dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, nie używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą.

Najlepiej wybrać na ten cel gładką, równą powierzchnię, aby petardy nie przewróciły się. Od miejsca odpalenia najlepiej oddalić się na odległość 10 metrów.Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie oraz wrzucać do ogniska.

Trzeba pamiętać także, że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy.

Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Kiedy wolno?
Pamiętajmy o tym, że to wojewoda warmińsko-mazurski wydaje dokument – Rozporządzenie nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 roku w sprawie ograniczania używania wyrobów pirotechnicznych (…), w którym wskazuje dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia.

Niestosowanie się do zakazów wskazanych w Rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach ( do 500 zł.). 


Nie zapomnijmy też o tym, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim (zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017).

Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages