Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Tydzień Edukacji Globalnej w Pogorzeli

2016-11-22 11:35:52 (ost. akt: 2016-11-22 11:47:01)

Na podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej "Razem dla pokoju" do Pogorzeli przybyli 18 listopada przedstawiciele wszystkich szkół z gminy Gołdap.

Dzień rozpoczął się wielkim kręgiem wkoło plakatu, uczestnicy podali sobie iskierkę pokoju, każdy wypowiedział imię oraz otrzymał naklejkę TEG.

Następnie wszystkie zespoły przeszły do klasy, w której rozpoczęły się warsztaty. Każda grupa wybrała sobie nazwę i rozmawiała o głównych ideach edukacji globalnej. Później uczniowie obejrzeli krótką prezentację połączoną z ćwiczeniami, których celem była refleksja nad uprzedzeniami i stereotypami oraz zrewidowanie własnych poglądów i wyobrażeń, np. na podstawie symulacji ucieczki rodziny z kraju ogarniętego wojną.

Wszyscy obejrzeli też film o Bangladeszu "Dzieciństwo na dwie zmiany". Wymiana spostrzeżeń i wniosków po projekcji była pełna powagi i empatii.

Zanim uczestnicy warsztatów i ich opiekunowie udali się na obiad, do klasy weszły dwie panie – Wietnamka i Szwedka. Przekonującą przedstawicielką Południa była Monika Wojtala-Taudul, a przebojową panią z Północy – Karolina Rytelewska.

Prowadząca warsztaty przeprowadziła z gośćmi wywiad. Dzieci usłyszały o opiekuńczej wobec swoich obywateli Szwecji, o trudzie Wietnamczyków pragnących poprawy swojego bytu, o powściągliwej naturze Szwedów i pielęgnujących rodzinne relacje Wietnamczykach. Panie opowiedziały również o prawach kobiet w ich krajach oraz wpływie wojen na rozwój ich państw.

Podczas przerwy obiadowej czas umilała zabawa pochodząca z Afryki. Kolejne zadanie dla grup nosiło tytuł "Jeden dzień z życia dziecka". Zespoły otrzymały kartki z krótkim opisem dnia dzieci z różnych stron świata: Pierra z Francji, Pedra z Gwatemali, Lindy z Kenii, Mali z Sudanu oraz Ling-Liu z Chin. Zaznaczały kolorami na diagramie czas, jaki dane dziecko poświęca na zabawę, naukę i pracę.

Kolejny punkt programu odbył się na sali gimnastycznej. Każda klasa Szkoły Podstawowej w Pogorzeli przygotowała ekspozycję na temat wybranego państwa. Każdy mógł spróbować specjałów danego kraju, pooglądać, poczytać i oddać głos na stoisko, które zrobiło na nim największe wrażenie.

Na koniec zespoły znów pracowały: układały sentencje o tematyce pokojowej z rozsypanki wyrazowej oraz tworzyły hasło z rozrzuconych po hali liter. Gmina Gołdap razem dla pokoju – uczestnicy ułożyli sprawnie i z pączkiem na drogę (po degustacji zagranicznych przysmaków nikt na słodki poczęstunek nie miał już ochoty) poszli z transparentami na happening.

Oprócz haseł odnoszących się do problemów globalnych były też promujące zdrowy styl życia i potrzebę walki z paleniem tytoniu, ponieważ był to Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages