Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Poseł Maciejewski pyta o pusty budynek odpraw w Gołdapi

2016-10-17 22:04:10 (ost. akt: 2016-10-17 15:08:49)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Sprawa niezagospodarowanego budynku odpraw na przejściu w Gołdapi trafiła na posiedzenie sejmu. Kwestie pustego budynku, mimo zakończonych prac wykończeniowych, poruszył poseł Andrzej Maciejewski z klubu Kukiz'15. Odpowiedział mu Sebastian Chwałek - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zobacz także: Rozbudowa przejścia granicznego w Gołdapi, czyli: blisko, coraz bliżej Rozbudowa przejścia granicznego w Gołdapi, czyli: blisko, coraz bliżej
Bardzo szybko, bo do listopada tego roku, zakończyć się ma kolejny etap rozbudowy przejścia granicznego w Gołdapi. Kontrakt, na kwotę 4,8 mln zł, został...
O pusty budynek odpraw na przejściu granicznym w Gołdapi zapytał poseł z naszego regionu Andrzej Maciejewski z klubu Kukiz'15. Prace budowlane i wykończeniowe zakończono w 2014 roku, mimo to budynek stoi pusty. Prócz pytania o datę przekazania budynku Służbom Celnym poseł zapytał o koszty całej inwestycji wraz z kosztami utrzymania budynku oraz o gwarancje jaką dali wykonawcy inwestycji. Pytanie skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Odpowiedział mu Sebastian Chwałek - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację numer 5457 Posła na Sejm RP Pana Andrzeja Maciejewskiego w sprawie niezagospodarowanego budynku odpraw na przejściu w Gołdapi, pragnę w pierwszej kolejności podkreślić, że obecna Rada Ministrów podjęła zdecydowane działania zmierzające do skutecznego zakończenia inwestycji na przejściu granicznym w Gołdapi prowadzonej w latach 2009 – 2015 przez poprzedni Rząd.

Na podstawie roboczych ustaleń z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały podjęte prace nad przygotowaniem noty dyplomatycznej stanowiącej propozycję dotyczącą zawarcia porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o rozszerzeniu ruchu granicznego w drogowym przejściu granicznym Gołdap - Gusiew o międzynarodowy ruch samochodów ciężarowych o dopuszczalnym nacisku do 8 ton na oś. Podpisanie przedmiotowego porozumienia umożliwi odprawianie samochodów ciężarowych o większej masie niż ma to obecnie miejsce, a tym samym usprawni międzynarodowy ruch samochodów ciężarowych w tym rejonie.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Zespół ds. Zagospodarowania Granicy Państwowej w 2015 roku przyznał Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu kwotę 8 763 624 zł na dokończenie prac w drogowym przejściu granicznym w Gołdapi.

Należy wyjaśnić, że w celu uruchomienia platformy odpraw samochodów ciężarowych wymagane jest również dokończenie prac teletechnicznych (system telewizji dozorowej CCTV, system kontroli dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu, system sterowania ruchem SOC-T), wykonanie oznakowania drogowego pionowego i poziomego oraz dokonanie zakupów pierwszego wyposażenia wnętrz nowych budynków przejścia granicznego (tj. meble, urządzenia specjalistyczne do kontroli granicznej, sprzęt komputerowy, sprzęt sanitarny). Wartość powyższych prac szacowana jest na kwotę wynoszącą ponad 8 mln zł.

Odnosząc się do szczegółowych pytań Pana Posła o koszty omawianej inwestycji w poprzednich latach uprzejmie informuję, że według zbiorczego zestawienia kosztów z 2009 roku wartość kosztorysowa ww. inwestycji obejmowała kwotę 58 591 000 zł. W latach 2009 – 2015 wykonano inwestycje o wartości 45 751 000 zł sfinansowane z budżetu państwa.

Wykonawcy prac budowlanych prowadzonych w ramach inwestycji zostali wyłonieni w postępowaniach o udzielenia zamówienia publicznego. Gwarancja udzielana była przez danego wykonawcę na cały zakres realizowanego w danym roku zamówienia. Okresy gwarancji udzielane przez wykonawców wynosiły od 3 do 8 lat.

Z kolei roczne nakłady finansowe na utrzymanie nieużytkowanych budynków (tj. budynek kontroli szczegółowej samochodów ciężarowych i magazyn celny, budynek odpraw celnych, drogi i utwardzenia placów, kioski kontrolerskie) wynoszą 165 688,75 zł.

Jednocześnie pragnę poinformować, że przekazanie służbom granicznym ww. budynków przewidywane jest po wykonaniu zaplanowanych do realizacji w 2016 roku prac budowlanych i dokonaniu zakupów wyposażenia ww. budynków. Zakończenie realizowanych inwestycji i zakupów planowane jest na przełomie miesiąca listopada i grudnia 2016 roku.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

z up. Jakub Skiba

Sekretarz Stanu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages