Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Z Gołdapi do Ustki, czyli akcja "Anakonda"

2016-06-07 14:03:52 (ost. akt: 2016-06-07 16:13:48)

Autor zdjęcia: Archiwum jednostki

Rozpoczęło się największe międzynarodowe ćwiczenie sił zbrojnych RP. Biorą w nich udział także przeciwlotnicy z Gołdapi.

Żołnierze ćwiczą na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce, grupa oficerów uczestniczy w ćwiczeniu w Akademii Obrony Narodowej, a dywizjon elbląski dołączy do ćwiczących wojsk na poligonie w Bemowie Piskim.

Uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza odbyło się w Akademii Obrony Narodowej. W Ustce wśród kilku innych jednostek wojskowych i USA Army międzynarodowe ćwiczenie zainaugurowali także żołnierze z Gołdapi.

Pododdziałami 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego w Ustce dowodzi osobiście dowódca płk Witold Kałamarz.

Przeciwlotnicy z Gołdapi już od kilku tygodni szkolą się przygotowując do ćwiczenia Anakonda – 16. W trakcie tego ćwiczenia odbędą rakietowe strzelania bojowe, które są najważniejszym sprawdzianem bojowym dla żołnierzy – przeciwlotników.

Intensywne przygotowania rozpoczęły się już kilka miesięcy wstecz od szkolenia na przykoszarowych placach ćwiczeń, lotnisku w Malborku, Nadarzycach i Świdwinie. Szkolono się tam wspólnie z siłami powietrznymi. Od początku maja pododdziały pułku przegrupowały się na Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce. Na tym poligonie doskonalone są wcześniej nabyte umiejętności. A że żołnierze są doskonale przygotowani do wykonywania zadań bojowych świadczyć mogą, zaliczone kilka dni wcześniej doświadczalne rakietowe strzelania bojowe oraz wykonanie w bardzo dobrym stylu rakietowych strzelań bojowych przez pododdział z Elbląga, który zakończył szkolenie w Ustce i kolejny etap szkolenia odbędzie na poligonie w Bemowie Piskim.

Pododdział KUB z Gołdapi natomiast przygotowuje się na nadmorskim poligonie i za kilka dni przystąpi do swego najważniejszego zadania bojowego.

Warto także dodać, że od kilku dni z żołnierzami na poligonie przebywa także kapelan pułku ks. kpt. Tomasz Koczy, którego obecność ma bardzo pozytywne oddziaływanie na ćwiczące pododdziały.

Po zakończeniu szkolenia i odbyciu strzelań rakietowych żołnierze powrócą do garnizonu i wspólnie z mieszkańcami Gołdapi obchodzić będą święto pułku, które zorganizowane będzie 23 i 24 czerwca.
— Na dzień otwartych koszar i wspólne świętowanie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gołdapi, turystów i tych, którym bliski jest 
15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy — mówi mjr Grzegorz Łapiński.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages