Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2016-04-03 10:22:02 (ost. akt: 2016-04-03 13:10:45)

Autor zdjęcia: Anna Truchan

W sobotę po raz pierwszy w Gołdapi obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W sztafecie alejkami parku wzięło udział około 100 osób.

Gołdapskie obchody rozpoczęły się projekcją biograficznego filmu "Temple Gramdin". O godz. 15 w Parku Miejskim chętni otrzymali informacje od specjalistów w zakresie pomocy osobom ze spektrum autyzmu czy profilaktyki uzależnień.

Równo o godz. 15.30 alejkami parku wystartowała sztafeta, wzięło w niej udział około 100 osób. Po zakończeniu biegu wszyscy skosztowali smakołyków przygotowanych przez organizatorów- Fundację “Tu i Teraz” oraz Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi. Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zakończyła ciekawa prelekcja przeprowadzona przez Wojciecha Modrzejewskiego z Fundacji "Tu i Teraz" oraz koncert zespołu "Klezmer".

Autyzm pojawia się u dzieci we wczesnym okresie ich życia. Rozpoznawany jest jednak dużo później- w Polsce najczęściej między 4. a 6. rokiem życia.

Jakie są niepokojące symptomy w zachowaniu?
- zaburzenia w komunikacji. Nie mówi bądź ma kłopoty z mówieniem, prezentuje zachowania autoagresywne, agresywne, destrukcyjne, kiedy nie potrafi czegoś wyrazić. Brak reakcji na imię
- zaburzenia w interakcjach społecznych- nie wchodzi w relacje i interakcje, nie robi "papa", nie przesyła "buziaczków", nie okazuje czułości nawet dla najbliższych.
- obecność sztywnych wzorców zachowania, aktywności i zainteresowań (układa zabawki w długie rzędy, używa nietypowych przedmiotów do zabawy, fascynacja przez dłuższy okres czasu na danym temacie.

Gdzie szukać pomocy?
- Lekarz- pediatra
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gołdapi
- Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi
- Fundacja "Tu i Teraz"

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages