Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Fajerwerki, petardy, sztuczne ognie. Policja apeluje o ostrożność

2015-12-30 16:39:18 (ost. akt: 2015-12-30 16:39:03)

Autor zdjęcia: pixabay

Trwają przygotowania do zabawy sylwestrowej. Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzenia tej nocy bez pokazu sztucznych ogni i już trwa gonitwa po sklepach w poszukiwaniu najbardziej okazałych fajerwerków. A policja, jak co roku, prosi o ostrożność.

Choć Sylwester dopiero jutro od kilku dni na ulicach miasta już można usłyszeć wystrzały. Najczęściej to zabawy dzieci, w których ręce wpadły petardy.

Policja ostrzega, że takie zabawy mogą skończyć się tragicznie i przypomina o zasadach bezpiecznego używania fajerwerków. Przede wszystkim petardy i sztuczne ognie należy kupować w sprawdzonych sklepach, a nie na straganach czy bazarach. Jeśli podejrzewamy, że ktoś nielegalnie może wprowadzać w obieg fajerwerki, trzeba zawiadomić policję. Sztuczne ognie, które dopuszczone są do sprzedaży, powinny posiadać instrukcję w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności.

Po pierwsze ostrożność!

Bardzo ważne jest, by przed użyciem fajerwerków dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, nie używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać na ten cel gładką, równą powierzchnię, aby petardy nie przewróciły się. Od miejsca odpalenia najlepiej oddalić się na odległość 10 metrów.

Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie oraz wrzucać do ogniska.

Trzeba pamiętać także, że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Kiedy wolno?
Pamiętajmy o tym, że to wojewoda warmińsko-mazurski wydaje dokument, w którym wskazuje dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do zakazów wskazanych w Rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach (do 500 zł.).

Nie zapomnijmy też o tym, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim. Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages