Poniedziałek, 11 grudnia 2017. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Jarosław Słoma z Krzyżem Wolności i Solidarności

2015-12-22 12:00:00 (ost. akt: 2015-12-21 18:30:56)

Autor zdjęcia: Archiwum IPN

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczył przyznane na jego wniosek przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyże Wolności i Solidarności.

Odznaczenia otrzymała grupa kilkunastu działaczy opozycji. Przyznane pośmiertnie Krzyże odebrały rodziny zabitych w Grudniu'70, między innymi matka Zbigniewa Godlewskiego, zabitego w Gdyni legendarnego Janka Wiśniewskiego ze znanej pieśni o Grudniu’70.

Krzyż Wolności i Solidarności, ustanowiony przez Sejm w 2010 roku wzorowany jest na przedwojennym Krzyżu Niepodległości. Jest on zaszczytnym wyróżnieniem dla osób podejmujących walkę z dyktaturą komunistyczną w latach 1956- 1989. Zagrożeni bezpośrednimi represjami zasłużyli się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL.

Krzyż jest wyrazem podziękowania tym, którym zawdzięczamy naszą wolność.

Wśród odznaczonych w elbląskim ratuszu jest Jarosław Słoma, wieloletni zastępca burmistrza Gołdapi, wicemarszałek województwa, a obecnie zastępca prezydenta Olsztyna.

Podczas studiów na Uniwersytecie Gdańskim był uczestnikiem niezależnych manifestacji 11 listopada 1979 r. oraz 16 grudnia 1979 r. Po Sierpniu’80 zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajkach okupacyjnych na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie w nocy z 15 na 16 grudnia 1981 w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po pacyfikacji Stoczni przez ZOMO osadzony w areszcie w Starogardzie Gdańskim, skazany na grzywnę przez kolegium ds. wykroczeń. Zaangażował się w kolportaż podziemnej prasy, w tym biuletynu Studenckiego Komitetu Solidarności NZS „Trójmiasto”.

Zatrzymany przez SB w czasie zajęć w studium wojskowym, został internowany w Zakładzie Karnym w Strzebielinku w okresie 1 kwietnia- 9 lipca 1982. Po wyjściu z internowania kontynuował kolportaż wydawnictw podziemnych.

W 1989 r. sekretarz Tymczasowego Zarządu Regionu „Pojezierze” NSZZ „Solidarność” upoważniony przez Lecha Wałęsę do tworzenia struktur Związku w byłym województwie suwalskim.

Wraz z powstaniem w 1990 roku samorządu terytorialnego zaangażował się w pracę na rzecz Polski Lokalnej wierny programowi „Samorządna Rzeczpospolita”, którego ogłoszenia w gdańskiej Olivii podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” jesienią 1981 był naocznym świadkiem.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages