Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Klasa 1F - śladami dawnych mieszkańców Warmii i Mazur

2015-12-10 10:56:32 (ost. akt: 2015-12-10 10:58:00)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Aby przekonać się, jak żyło się kiedyś, 4 grudnia uczniowie klasy 1F z „trójki” wraz z wychowawczynią Jolantą Lipińską, udali się do Muzeum Kultury Ludowej 
w Węgorzewie.

Muzeum istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. I jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę 
w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro wiekowego dworku!

Z muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Mieszczą się w nim: drewniane chaty, drewniana remiza strażacka oraz kuźnia. W zbiorach znajdują się przedmioty użytku codziennego, tkaniny, odzież, sprzęt gospodarczy, zabawki, a to wszystko związane z kulturą ludową grup etnicznych zamieszkujących niegdyś tereny północno-wschodniej Polski.

Pierwsza atrakcja, która czekała na uczniów po przyjeździe na miejsce, to zajęcia 
w pracowni artystycznej. Święta tuż, tuż, dlatego należało ozdobić szklane bombki. Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do pracy, czego efektem był - krótko mówiąc: kolorowo-brokatowy zawrót głowy. Na pamiątkę pobytu, każdy uczeń otrzymał własnoręcznie wykonaną bombkę. Zajmie ona honorowe miejsce na świątecznym drzewku.

To nie był koniec niespodzianek, uczniowie wzięli również udział w zajęciach ceramicznych, podczas których wykonali przecudne anioły z gliny. Niestety, nie mogli ich zabrać do domu, ponieważ należało je najpierw wypalić w piecu. Odebrane zostaną niebawem.
Cel wycieczki został osiągnięty, a my szczęśliwi wróciliśmy do domów.

Serdecznie dziękuję mamie Wiktorii - Pani Iwonie Połówka, za pomoc w organizacji tej wspaniałej wycieczki. Dziękuję również mamom: Dominika Borusewicza – Pani Ani oraz mamie Wiktora Jakubowskiego – Pani Sylwii, za sprawowaną opiekę podczas wycieczki.
Jolanta Lipińska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages