Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Zaproszenie na jubileusz "Jedynki"

2015-12-03 10:22:20 (ost. akt: 2015-12-03 10:54:24)
Historia szkoły sięga końca XIX wieku, kiedy to w mieście istniały dwie równorzędne szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt.

Historia szkoły sięga końca XIX wieku, kiedy to w mieście istniały dwie równorzędne szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt.

4 grudnia Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi będzie obchodzić 70. rocznicę powstania szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z historia najstarszej szkoły w naszym mieście.

Przeżyte chwile nie giną.
Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości,
by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie

To piękny jubileusz, który jest doskonałą okazją do podsumowań, do kultywowania tradycji szkoły, a tym samym przekazywania uczniom jej bogatej historii. Chcąc podkreślić wyjątkowy charakter wydarzenia, przygotowano ciekawy program artystyczny oraz sentymentalną podróż w czasie.

Zapraszamy nauczycieli, uczniów i rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły z lat 1945 -2015 do wspólnego świętowania 4 grudnia o godz. 16.00 w sali gimnastycznej szkoły. Mamy nadzieję, że atmosfera jubileuszu przetrwa długo w miłych wspomnieniach.


Historia szkoły
Szkoła Podstawowa nr 1 jest najstarszą placówką oświatową w Gołdapi. Kiedyś nazywano ją „czerwoną szkołą”, bowiem zbudowana została z czerwonej cegły i pokryta czerwoną dachówką.

Historia szkoły sięga końca XIX wieku, kiedy to w mieście istniały dwie równorzędne szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt, mieszczące się w oddzielnym budynku. Na początku XX wieku władze miasta podjęły decyzję o budowie nowoczesnej szkoły, która uroczyście otwarto 17 kwietnia 1903 roku. Umiejscowienie szkoły budziło na początku wiele kontrowersji, zarówno wśród kadry pedagogicznej, jak i samych mieszkańców. Punktem spornym było jej położenie w pobliżu wielu zakładów rzemieślniczych. Mogło to zakłócać przebieg zajęć lekcyjnych. Uważano też, że podwórze szkolne, które wówczas było podzielone drewnianym parkanem jest zbyt małe, jak na tak duży budynek. Rektorzy bardzo często interweniowali w magistracie, co w konsekwencji doprowadziło do tego, iż ulica szkolna (Schulstraße) została utwardzona, a najbliższy zakład produkcyjny przeniesiono w inne miejsce.

Do 1911 roku w budynku funkcjonują dwie oddzielne szkoły: dla dziewcząt i dla chłopców, zarządzane przez dwóch rektorów. W 1910 roku w szkole istnieje już 15 oddziałów. W czasie I wojny światowej zajęcia odbywają się normalnie. Przerywa je dopiero nasilenie walk i zajęcie miasta przez wojska rosyjskie.

Od listopada 1914 roku do lutego 1915 roku w budynku szkoły mieścił się rosyjski szpital wojskowy. Dzięki temu tak szkoła, jak i całe jej wyposażenie przetrwały okupację w stanie bardzo dobrym. Zajęcia w szkole zostają wznowione w maju 1915 roku. Uczono tu przede wszystkim: języka niemieckiego, przyrody, geografii, rysunku, historii, śpiewu, ale także odbywały się w szkole liczne zajęcia pozalekcyjne ( sportowe, kursy, kursy prowadzenia gospodarstwa domowego). Organizowano wycieczki pokazujące uczniom piękno ziemi gołdapskiej.

Liczba uczących się dzieci w szkole stale rosła. Zaczęto wiec zagospodarowywać nowe, dotąd nie używane pomieszczenia na klasy lekcyjne.

W okresie II wojny światowej szkołę zajęli częściowo żołnierze niemieccy i zajęcia odbywały się również poza budynkiem (w kościele, w schronisku młodzieżowym czy mieszkaniach prywatnych). Napływ do miasta uciekinierów szukających schronienia przed bombardowaniami spowodował, iż w 1943 roku w szkole funkcjonowano aż 28 klas. W tym samym 1943 roku władze powróciły znów do podziału szkoły na męską i żeńską, tak jak to miało miejsce na początku jej istnienia. Wraz z nasileniem się walk zajęcia przerwano.

Najwięcej materiałów dotyczących powojennej historii szkoły dostarczają zachowane kroniki szkolne. Oto jeden z pierwszych zapisów: „Szkoła w prawdzie ocalała z pożogi wojennej, ale była również zniszczona. Dach budynku był przebity bombą, zaciekało, pełno było dziur w ścianach. Północna ściana szkoły była wyrwana, sale i piwnica zawalona gruzem.”
źródło: sp1goldap.edu.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages