Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Wakacje w Bibliotece Pedagogicznej w Gołdapi

2015-08-31 08:45:36 (ost. akt: 2015-08-31 08:51:47)

Autor zdjęcia: Archiwum biblioteki

W poczuciu wspólnej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia również my, nauczyciele bibliotekarze Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Gołdapi, postanowiliśmy włączyć się w profilaktykę negatywnych zachowań. W maju opracowałyśmy program oddziaływań profilaktycznych zatytułowany „Problemów nie zapijaj! Spróbuj je rozwiązać!”. Program ma za zadanie wpisać się w lokalną strategię rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków powodujących uzależnienia. Program zyskał akceptację Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i otrzymałyśmy na jego wdrożenie wnioskowane fundusze.

Proces realizacji programu podzielono na trzy etapy (moduły) adresowane do innego grona odbiorców. Właśnie zakończył się pierwszy etap. Moduł 1 jest zatytułowany „Zaczyna się zwyczajnie…” adresowany był do dzieci i młodzieży, którzy na co dzień korzystają z komputerów w naszej bibliotece.

Jak zauważyłyśmy, dzieci i młodzież przychodzący do biblioteki zajmują się głównie graniem w gry online oraz korzystaniem z portali społecznościowych. Niektórzy z nich nie mogą z różnych względów wyjechać na wakacje, dlatego postanowiłyśmy urozmaicić im wolny czas i zaprosić do biblioteki.

Wakacyjne zajęcia w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej trwały prawie dwa miesiące. Przychodziły dzieci w różnym wieku: od trzy- czterolatków do nastolatków. Bywały dni, że przyszło ich siedmioro, ośmioro, ale też i takie, w których gościłyśmy szesnaścioro fajnych urwisów. W tak licznej grupie bywa lepiej lub gorzej. Zawsze jednak jest gwarno, głośno i czasami wręcz hałaśliwie.

Praca z urozmaiconą wiekowo i mentalnie młodą społecznością to prawdziwe wyzwanie. Cieszymy się, że udało nam się jakoś „ogarnąć” całą tę gromadkę i zrealizować wiele pomysłów na zabawę w bibliotece. W trakcie zajęć „przemyciłyśmy” trochę wiedzy o zagrożeniach, profilaktyce i bezpieczeństwie.
Agnieszka Stańczak i Jadwiga Święcka


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages