Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Działanie kampanii manewrowej w Kosowie

2014-01-19 18:25:47 (ost. akt: 2014-01-19 18:30:38)

Autor zdjęcia: ppor Zbigniew Gosztyła

Cały grudzień ubiegłego roku i początek roku 2014, to dla żołnierzy kompanii manewrowej XXIX zmiany PKW KFOR czas intensywnych działań w Kosowie.

W grudniu, po zakończeniu szkolenia z zakresu doskonalenia procedur obowiązujących w rejonie prowadzenia działań, kompania manewrowa pod dowództwem kapitana Mariusza Kuzko przemieściła się do bazy Camp Cabra. Tutaj realizowała patrolowanie piesze i na pojazdach, ochronę bazy, konwojowanie logistyczne, a także pełnienie służby na posterunkach obserwacyjnych. Utrzymywano również w ciągłej gotowości siły szybkiego reagowania QRF do działania w przypadku zagrożeń.

Okres zimowy i górzysty teren, był nie lada wyzwaniem dla ludzi i sprzętu. Wyszkolenie, determinacja i dobre przygotowanie, również kondycyjne potwierdziły wysokie umiejętności całego składu kompanii manewrowej.

Oprócz realizacji wspomnianych zadań żołnierze kompanii wspólnie
z żołnierzami z kontyngentów innych państw uczestniczyli w różnego rodzaju ćwiczeniach i treningach.

Działanie polskich żołnierzy były wysoko ocenione. Decydujący wpływ na to miało duże zaangażowanie i współdziałanie żołnierzy, a także chęć rywalizacji z żołnierzami innych państw, by udowodnić, że są dobrze wyszkoleni i przygotowani do realizacji zadań mandatowych.

Po prawie miesięcznym okresie pobytu w Camp Cabra nadszedł czas na zmianę miejsca stacjonowania. Teraz przyszła kolej na bazę GATE – 1 położoną na północy Kosowa. W tej bazie żołnierze realizowali zadania do 9 stycznia. Zadania były zbliżone do tych, które realizowali w poprzedniej bazie.

Po powrocie do Camp Bondsteel działalność kompanii ukierunkowana jest na pełnienie służby konwojowej, ochronnej oraz patrolowej – obejmującej zarówno kontrolę ruchu osób i pojazdów w rejonie działania, jak i wykonywanie rutynowych patroli w gminach przygranicznych.

Zadania patrolowe wzdłuż granicy serbsko-kosowskiej realizowane są wspólnie z żołnierzami armii serbskiej, co pozytywnie wpływa na budowanie wzajemnych relacji pomiędzy obiema stronami.

Dotychczasowe działania polskich żołnierzy XXIX zmiany PKW KFOR doceniają przełożeni. W trakcie wizyty dowódcy KFOR – MG. Salvatore FARINY oraz Dowódcy Międzynarodowej Grupy Bojowej – Wschód (MNBG–E) – COL. Dawida WOODSA w bazie GATE – 1, nasi żołnierze zostali wysoko ocenieni za wyszkolenie, profesjonalizm i zaangażowanie, co następnie zostało podkreślone przez dowódcę KFOR na cotygodniowej odprawie.
kpt. Dariusz DRĄCZKOWSKI

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages