Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Rozbudowa przejścia granicznego w Gołdapi, czyli: blisko, coraz bliżej

2013-08-23 16:27:12 (ost. akt: 2013-08-23 20:38:23)
Zakończenie prac na przejściu granicznym, wycenionych na prawie 5 mln zł, ma nastąpić już w listopadzie tego roku.

Zakończenie prac na przejściu granicznym, wycenionych na prawie 5 mln zł, ma nastąpić już w listopadzie tego roku.

Autor zdjęcia: Zbigniew Świtkiewicz

Bardzo szybko, bo do listopada tego roku, zakończyć się ma kolejny etap rozbudowy przejścia granicznego w Gołdapi. Kontrakt, na kwotę 4,8 mln zł, został dziś podpisany w Gołdapi przez wojewodę Mariana Podziewskiego i przedstawicieli wykonawcy - firmy "Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Karwowski-Lipa". Jest szansa, że zakończenie całej inwestycji nastąpi już w roku 2014, zamiast wstępnie założonego terminu - połowy 2015 roku

- Europa nie kończy się na Niemczech czy Austrii. Rozbudowując przejście graniczne w Gołdapi, uzupełniamy możliwe kierunki przepływu towarów - stwierdził Marian Podziewski. - Cieszę się, także jako gołdapianin, że mimo kryzysu, i bardzo napiętego budżetu państwa, znalazły się w budżecie województwa środki na kontynuowanie tej inwestycji.

Obecny kontrakt zakłada wybudowanie dwóch wiat, wykonanie około 1,5 km dróg dojazdowych, i aranżację terenów zielonych. Do sfinalizowania całej inwestycji (po jej ukończeniu przejście graniczne w Gołdapi stanie się "pełnowymiarowe" - umożliwi także odprawy ciężarówek TIR) potrzeba jeszcze około 15 mln zł.

- Już teraz mamy w budżecie 5 milionów na zakończenie prac przy budowie brakującej infrastruktury drogowej. Trzeba jeszcze znaleźć około 10 mln zł na zamontowanie urządzeń elektroniczno-teleinformatycznych - powiedział nam wojewoda. - Są spore szanse, że prace te uda się wykonać do końca przyszłego roku. A najpóźniej - do połowy roku 2015.

Uczestniczący w uroczystości wiceburmistrz Gołdapi, Jacek Morzy, stwierdził, że dzięki tej inwestycji "jeszcze bardziej zbliżamy się do Rosji".

- Bo my lubimy Rosję, w odróżnieniu od opozycji - dodał wojewoda.

Cała inwestycja jest finansowana z budżetu wojewódzkiego. Ani gmina Gołdap, ani powiat, nie dokłada do tego nawet złotówki.

Więcej informacji o tym wydarzeniu - w kolejnym wydaniu "Kuriera", 29 sierpnia.

Zbigniew Świtkiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Józef #1207447 | 83.24.*.* 29 wrz 2013 20:25

  Ty nawet ściągnąc nie potrawisz.Pomieszałeś groch z kapustą i sam nie wiesz co oznacza en masse.Każdy kandydat na emeryta posiada indywidualne konto wpłaconych składek emerytalnych i dostanie emeryturę w wysokości składki.Składka jest lub będzie dziedziczona,Z chwilą śmierci kandydata uskładaną kwotę dziedziczy rodzina.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do Pana Józefa #1196955 | 80.50.*.* 13 wrz 2013 21:24

  Składkowicze placą około 35 procentowy tzw zus (najwyższy na świecie) a dostaną głodowe emerytury w wieku 67 albo później a obecni emeryci mają emerytury od 55 roku zycia i to wysokie (oczywiście statystycznie rzecz biorąc)Sytuacja przyszłych emerytów jest taka, że placą olbrzymi haracz na rzecz ZUS-u, a dokładniej przecież to na rzecz obecnych, wybycz-onych en masse emerytów którzy pobierają emerytury od 50,55 roku zycia a sami dostaną nędzne, głodowe emerytury jeśli oczywiście dożyją do 67 a może 72 lat. Obecni emeryci, to są beneficjenci tego systemu i na ich wdzięczność przy urnach wyborczych liczy D.Tusk i jego przestępcza ferajna. OFE wiadomo... przekręt stulecia ale przecież nie w tym rzecz, bo czy z OFE czy bez OFE to praktycznie żadnej róźnicy dla przyszłych emerytów, nowych emerytów nie będzie. Jedno jest pewne 2/3 przyszłych emerytów za lat 10,20.30...będzie miało emerytury poniżej minimalnej. Jak na to pociągnięcie D.Tuska zareagowaly różne środowiska... Różnie w zależności od środowiska, z tym, że ci najbardziej poszkodowani i liczni tzn składkowicze nie mają swojej reprezentacji, są rozproszeni, bezimienni itp itd... Ciemna zdezorientowana masa myśląca, że jakoś to będzie albo też nie ważne co będzie za lat kilkadziesiąt albo, że im się uda i np wyjadą, wyemigrują, dostaną spadek po bogatym wujku albo dorobią się od pucybuta do milionera... Rola Tuska jest w tym momencie prosta. Otrzymał on prawdopodobnie propozycję bycia grabarzem, który dostanie rolę zarządzania cmentarzem. Platforma Obywatelska, w odróżnieniu od PZPR, przyjmie rolę hieny cmentarnej na resztach tego, co nazywa się III RP.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Przykład z Warszawy. #1184695 | 46.170.*.* 29 sie 2013 20:24

   "Przez sześć lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie bilet komunikacji miejskiej zdrożał o 83 proc., metr sześcienny wody – 110 proc., ścieki – 162 proc. Podatek od nieruchomości płacimy wyższy o 46 proc., czynsze – o 165 proc. Koszt pobytu dziecka w żłobku jest wyższy o 122 proc., a przedszkole zdrożało o 174 proc. Warto też wskazać, że w czasie prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz (2007-2012) o 35 proc. wzrósł stan kadr w Urzędzie m. st. Warszawy. W tym czasie ilość urzędników wzrosła o 2.000 osób, a na premię i nagrody Urząd Miasta wydał w tym okresie 305 mln złotych."

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Czy głosowałem na oszusta? #1180521 | 46.170.*.* 25 sie 2013 17:25

   Rządy pis-u. -PKB w czwartym kwartale 2007 r. urosło o przeszło 7 proc. -produkt krajowy brutto w czasie rządów PIS-u przyrastał rocznie o ponad 6%, produkcja przemysłowa o ponad 10%, inwestycje o 20%, produkcja budowlana o ponad 60%. -w okresie 2005-2007 powstało 1,2 mln miejsc pracy w kraju - spadło bezrobocie z ponad 3 mln osób w 2005 do około 1 mln 100 tys. w 2008 - inflacja była niska ( spełniała kryteria wejścia do strefy euro), a zloty stabilny ( złoty nie przekroczył bariery 3.50 za euro). -zmniejszono deficyt finansów publicznych z około 4 proc. PKB do w 2006 do 3 proc. PKB ( jedno z kryterium do przyjęcia waluty unijnej) ( Tu warto przypomnieć, że za rządów PIS Polska spełniała wszystkie kryteria przyjęcia do strefy euro. Jednak Kaczyński sensownie uznał, że jesteśmy za słabi gospodarczo i ekonomicznie, żeby starać się o wejście do korytarza ERM2 ( zamrożenie kursu złotego na dwa lata) -cena benzyny spadla z ok. 4,30 zł do 3,70 zł. -zlikwidowano podatek od spadków i darowizn - zmniejszono podatek dochodowy od osób fizycznych - obniżono o ponad polowe składkę rentową, dzięki czemu wzrosły pensje - podniesiono znacząco najniższą płacę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Czy głosowałem na oszusta?cd #1180520 | 46.170.*.* 25 sie 2013 17:24

   -w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności rząd PIS uzyskał 67,3 mld euro na lata 2007 – 2013. ( za które obecnie są budowane m.in. drogi ). -wprowadził w ramach polityki prorodzinnej nieznane w Polsce a powszechne w Europie Zachodniej odpisy od podatku na każde dziecko - wydłużył urlopy macierzyńskie - wprowadził też tzw. „becikowe”, czyli zapomogę z tytułu urodzenia dziecka - na dożywianie dzieci przeznaczył 500 mln zł rocznie. -zainicjował politykę bezpieczeństwa energetycznego przez poszukiwanie niezależnych źródeł energii w kraju i zagranicą - sprzeciwiał sie budowie gazociągu północnego z Niemiec do Rosji - zainicjował budowę „gazoportu”. -wprowadził mechanizmy konkurencji w telefonii komórkowej: spadły o prawie połowę ceny dostępu do internetu i ceny usług telefonicznych -stworzył Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciw praktykom monopolistycznym. -powołał Centralne Biuro Antykorupcyjne -wprowadził sady 24-godzinne (zlikwidowane przez rząd Donalda Tuska) - powołał Krajową Szkołę Sędziów i Prokuratorów. Po dwóch latach rządów PiS przestępczość kryminalna spadla o 18 proc. -dokonał likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych - powołał nowe służby specjalne - rozpoczął restrukturyzacje polskich sil zbrojnych. -przeprowadził ustawową lustrację zahamowaną dziś przez PO i SLD. -wzmocnił pozycję Instytutu Pamięci Narodowej. -nakłady na ochronę zdrowia wzrosły o ponad 10 mld zł, tj. o 26%, a niedopłacanym latami pracownikom tej branży podniesiono wynagrodzenia o blisko jedna trzecią. Żaden rząd tego nie przeprowadził do tamtej pory, a i do dziś. Za rządów PiS 86% Polaków deklarowało, ze czują sie zadowoleni, a ponad 60% twierdziło, ze żyje sie im dostatnio. Niech pan wojewoda pochwali się dokonaniami PO.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages