Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Jeszcze tydzień pozostał na zapłacenie za wywóz śmieci2013-08-08 11:29:26 (ost. akt: 2013-08-08 11:32:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Świtkiewicz

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty albo uiścił ją w wysokości niższej od należnej, burmistrz określa w drodze decyzji wysokość zaległości (...) Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego". Brzmi groźnie, i lepiej nie ryzykować. Do 15 sierpnia, pierwszy raz według nowych zasad, trzeba zapłacić gminie Gołdap za wywóz śmieci.Do tej pory lokatorzy ze spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot lokatorskich opłatę za wywóz śmieci mieli wliczoną w czynsz. Jedną ze zmian, jakie wynikają z przepisów nowej "ustawy śmieciowej" jest to, że teraz każdy lokator musi to zrobić osobiście. Chyba, że spółdzielnia lub wspólnota zadeklarowała, że takie opłaty zbierać będzie w imieniu mieszkańców.


— Obowiązek wniesienia tej opłaty spoczywa teraz na lokatorach — usłyszeliśmy w gołdapskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. — Oczywiście należność ta zostanie odjęta z czynszu.

Stawki wynoszą 12 i 13 zł od osoby, w zależności od tego, czy złożona została deklaracja o segregowaniu śmieci, bądź nie.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, rodziny liczące do 4 osób płacą tę stawkę za każdą z nich. Natomiast gospodarstwa domowe liczące pięć i więcej osób płacą tę samą kwotę, jak rodziny 4-osobowe, czyli 52 zł lub 48 zł. 
Należność można uregulować przez internet lub na poczcie. Jednak w tym drugim przypadku dochodzą dodatkowe opłaty pocztowe za przelew. Aby wiec uniknąć takich wydatków, trzeba się - niestety - osobiście pofatygować do kasy w Urzędzie Miejskim.

Obecnie wciąż jeszcze około stu gospodarstw domowych w ogóle nie złożyło w gminie deklaracji, co do sposobu gromadzenia śmieci i liczby osób w rodzinie. Brak złożonej deklaracji, jak również deklaracja fałszywa (zaniżająca liczbę osób) skutkuje określonymi sankcjami.

"Burmistrzowi (czyli jego urzędnikom - przyp. red.) przysługuje prawo do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego (...) oraz przesłuchania strony oraz świadków. Od decyzji o wysokości opłaty przysługuje właścicielowi prawo do odwołania się do Kolegium Odwoławczego. Decyzja ostateczna podlega wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji" - czytamy w instrukcji dla samorządów, określającej, jakie środki prawne gmina może podjąć w takiej sytuacji.

W dość zgodnej opinii zarówno gołdapskich radnych, jak i władz samorządowych, pierwsze tygodnie funkcjonowania przepisów ustawy śmieciowej mijają w gminie Gołdap bez większych zgrzytów. Zgłaszane były co prawda pojedyncze przypadki, kiedy to śmieciarka nie dojechała do peryferyjnej posesji, wygląda jednak na to, że z dnia na dzień sytuacja się poprawia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. patriota #1165577 | 83.9.*.* 8 sie 2013 20:17

  PIETIA MLODY CZLOWIEKU

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Piotr Miszkiel (Piecia) #1165078 | 80.50.*.* 8 sie 2013 12:44

   Socjalizm dzielnie walczy z problemami nieznanymi w innych systemach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages