Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Bierzcie przykład z gołdapian, jak obchodzić rocznicę wybuchu Powstania!

2013-08-02 12:44:52 (ost. akt: 2013-08-02 13:47:44)
Młodzi Niemcy ze Stade składają kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Młodzi Niemcy ze Stade składają kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Autor zdjęcia: Zbigniew Świtkiewicz

Punktualnie o godzinie 17 zawyły syreny, a ludzie, zgromadzeni na gołdapskim Rynku, zastygli na minutę w ciszy i skupieniu. - Przynajmniej dopóki ja będę burmistrzem, nigdy nie zapomnimy w Gołdapi o kolejnych rocznicach wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział Marek Miros.

Tegoroczne gołdapskie uroczystości, upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego, miały szczególnie wymowny charakter. A to za sprawą obecności delegacji młodzieży z izraelskiego Givat Shmuel i niemieckiego Stade. Oprócz młodych Niemców i Żydów, kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości złożyli również Rosjanie z Dubnej. Wszystkie te trzy ośrodki są "miastami partnerskimi" Gołdapi.Gołdapskie obchody 69. rocznicy ogłoszenia w Warszawie "godziny W" zakończył wspaniały koncert Karoliny Cichej z zespołem. Artystka zaśpiewała wiele przejmujących piosenek, związanych z tamtymi tragicznymi wydarzeniami, m.in. utwór pt. "Warszawo Ma". Powstał on w okresie, wcześniejszego o rok, zbrojnego zrywu w getcie warszawskim. Śpiewany jest na melodię jednej z najbardziej znanych na świecie piosenek żydowskich - "Miasteczko Bełz" (w oryginale - "Mayn Sztetele Belz").***W Gołdapi rocznicę wybuchu Powstania celebrowano w należyty sposób: z potrzebną w takiej chwili powagą i wzruszeniem. Nie trzeba było do nikogo apelować o to, by uroczystości nie zakłócać "buczeniem" czy niestosownymi okrzykami. Nikomu nie przyszło też do głowy profanować tego dnia rzucanymi w eter, prowokacyjnymi epitetami w stylu "motłoch". Warszawa (a w zasadzie "warszawka") powinna brać z nas przykład...Zbigniew Świtkiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do obserwatora #1160324 | 83.3.*.* 3 sie 2013 00:29

  W lutym 44 r. zakończyła się tzw. Konferencja Jałtańska. Ostatecznie sprzedano nas Sowietom. Dowództwo Polskiego Państwa Podziemnego, wiedziało oczywiście o Katyniu, o fiasku Akcji Burza. Pytanie, co miało robić dowództwo AK? Samo wymaszerować do Magadanu, z pieśnią na ustach by z wehrmachtowcami von Paulusa kopać węgiel? Popełnić masowe samobójstwo? Wycofać się z Wehrmachtem, SS i Gestapo? A może jednak podjąć ostatnią próbę, dająca tylko promyk nadziei, na postawienie, nie tyle Stalina, co naszych zdradzieckich zachodnich aliantów pod przysłowiową ścianą? Próbuję się wczuć w ich sytuację. Wiedzą, co robią Sowieci, z patriotycznie nastawionymi Polakami. Pamiętają, że do c22 czerwca 1941 roku NKWD w ścisłej współpracy z Gestapo, koordynowało wywózki Polaków i mordy. Jak już wspomniałem wcześniej, wiedzą co to Katyń. Na co więc mają liczyć, Szanowny Panie? Na szampańską zabawę z wyzwolicielami z Krasnaj Armii?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do obserwatora c.d. #1160323 | 83.3.*.* 3 sie 2013 00:29

   Dajmy na to, że Powstanie nie wybucha, a AK , w jakiś cudowny sposób zostaje ocalona. No i co, w związku z tym Szanowny "wszechwiedzący"?! A o tzw. Procesie Szesnastu w Moskwie w czerwcu 1945 roku Szanowny Pan słyszał? Po prostu by się odbył wobec tysiąca, i zapadłoby 898 wyroków śmierci. Bo i ja i Pan Szanowny poglądy Gaspadina Stalina na statystykę znamy, prawda? Mało tego, propaganda Sowiecka, kto wie czy w sposób nieuprawniony, głosiła by że w Polsce żadnej AK nie było, było AL i polskojęzyczny lud roboczy wypatrujący swoich wyzwolicieli od 1920 roku! A młodzi patrioci z AK skończyli by: 1. jak już się rzekło na Magadanie, 2. W III Armii WP, pod dowództwem , oczywiście że Karolka Świerczewskiego, który by ich wygubił pod Dreznem, oraz 3. w dołach, których byłoby o kilkaset więcej niż tylko jedna "Łączka" na Powązkach. Co? Prawdopodobne? Jak, Wielce Szanowny Pan, uważa? Bo, moim zdaniem, Efekt byłby, z grubsza ten sam, a honoru ni krzty. Przy czym nie miejmy złudzeń, że Józef Dżugaszwilii zawahałby się np. wywieźć ludność Warszawy, do Kazachstanu. I to w najlepszym razie. Moim zdaniem, zrobił by to co w Budapeszcie, Wiedniu itp. I jeszcze jeden wątek. Nie pomińmy też roli "naszych przyjaciół" Niemców. Pardon, enigmatycznych "nazistów". Czy Warszawa leżała na najkrótszej drodze do Berlina? To co zrobiłby z niej, i z jej mieszkańcami Wielki Adolf? Bo z Berlina, Breslau, Danzing zrobił tzw. "miasta twierdze". Czy Polaków z Warszawy potraktowałby o niebo lepiej niż Niemców? Bo, domniemywam, że takie ma Pan przypuszczenia? Reasumując. Jako, że we wróżeniu ze szklanej kuli, jestem nie gorszy od Szanownego Autora- prorokuję, że straty Warszawa poniosłaby nie mniejsze niż w trakcie Powstania, ale bez honoru (takie głupie słówko-przeżytek), i bez podjęcia rozpaczliwej próby wyrwania się z sowieckich łapsk ( o co dzisiaj wielu, w tym i ja, miałoby pretensje. Pozdrawiam Szanowny obserwatorze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. PINK PANTHER #1160301 | 83.3.*.* 2 sie 2013 23:55

   Nikt nie był w stanie nam ZAGWARANTOWAĆ, że krótkofalowo (dla Polski w latach 1944-1956) czy długofalowo (1944-dziś-dalej) ogólny bilans wydarzeń byłby z punktu widzenia INTERESÓW samych uczestników wydarzeń jak i Narodu Polskiego - byłby dodatni. Jeśli Powstanie nie wybuchłoby, to ci sami stalinowscy kaci, ci sami sędziowie - mieliby tylko więcej roboty (Stalin jednakowoż miał w tym zakresie nieograniczone zasoby) ale co najważniejsze- ich oskarżenia o "kolaborację z faszystami" , o "stanie z bronią u nogi" nie byłby pogardliwie odrzucane a i społeczeństwo nie wytworzyłoby sobie w umysłach stanu DUMY, NIENAWIŚCI I POGARDY - niezbędnych, aby przechować wartości , cele, metody. Co przedstawiliby w procesach kliblowych żołnierze "niewalczącego podziemia" jako argumenty na niewinność??? I my jako Naród zostalibyśmy na wieki z piętnem "tchórzy", "kolaborantów"- dzięki czemu Stalin miałby wszelkie preteksty do wywożenia z Warszawy i wielkich miast CAŁYCH organizacji na Syberię, tak jak Litwinów, Ukraińców czy Węgrów. Co do "uratowania substancji" to dopiero komuna zniszczyła ulicę Marszałkowską i wiele innych w ramach "planu odbudowy". Powstanie jako ARGUMENT o waleczności Polaków i ich walce z bronią w ręku przeciwko Niemcom jest potrzebne Polakom jako ochrona przed zapędami i Niemców i Rosjan.To dlatego pewne środowiska tak niepokoją się "kibolami". Polacy pokazali, ze za atakowanie ich wprost- płaci się wysoką cenę. Może i Polska jest bliska rozbiorom, ale potencjalni "rozbieracze" muszą wziąć pod uwagę, że są w stanie rozpalić w środku Europy normalną wojnę -posuwająć się za daleko. W 1989 r. granice Rosji cofnęły się do tych z XVI w.Niemcy wycofali się po wojnie do stanu z "wczesnych Piastów". Używają innych metod dla realizacji celów z 1939 r. Natomiast czynią to drogami "pokojowymi" np. tworząc z polskich elit naukowych i gospodarczych -tanie kurtyzany. I to też ciekawy przykład na to, że tzw. zdrowy rozsądek polączony z małością , chciwościa i nieuczniwością - może państwo średniej wielkości doprowadzić do całkowitego upadku. Jak Polska po 1989 r. Nie zginęliśmy na żadnej wojnie a straciliśmy już 5 milionów TYCH NAJLEPSZYCH.I będziemy tracić dalej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. obserwator #1160112 | 79.191.*.* 2 sie 2013 20:24

   Szanowni czytelnicy mam już kilkadziesiąt lat i całe ostatnie trzydzieści lat jak dobrze pamiętam byliśmy karmieni ideologią której celem miała być świetlana i błoga przyszłość naszych dzieci dziś już mój syn jest dorosły a nasi rządzący dalej cofają nas wstecz mają nadzieję ze wątki historyczne takie jak powstanie Warszawskie sprawią ze emeryci wykupią leki, biedni rodzice zaopatrzą swoje dzieci w niezbędne doba itd. Mówmy o przyszłości i dla niej zorganizujmy święto aby nam i naszym dzieciom czy wnukom żyło się lepiej. Wianki i odczyty patriotyczne osnute buczeniem i opluwaniem się czyja racja jest właściwa niczego nowego tu nie dają gdyż większość z nas ma serdecznie dość tej zabawy w historię i dopasowywaniem faktów do potrzeby czasu i danej opcji politycznej. Mój pogląd może być inny niż większości ale to mój punkt widzenia na zmarnowane setki istnień ludzkich dla chorych ambicji przywódców.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. patriota #1159974 | 83.9.*.* 2 sie 2013 17:54

    PRZECZYTAJCIE ARTYKUL W PRZEGLADZIE (tygodnik)O POWSTANIU WARSZAWSKIM A POTEM PISZCIE SWOJE BREDNIE.......

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages