środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Gołdapscy przeciwlotnicy po strzelaniach

2013-07-02 09:51:06 (ost. akt: 2013-07-02 09:53:04)

Autor zdjęcia: Grzegorz ŁapińskiNa Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce zakończyło się ponad miesięczne szkolenie poligonowe dywizjonu przeciwlotniczego stacjonującego w Elblągu wchodzącego w skład 15. Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi.Żołnierze szkolili się w ramach zgrupowania Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. Priorytetowym zdaniem była osłona działania 16. batalionu zmechanizowanego z Morąga, który prowadził walkę z przeciwnikiem próbującym opanować broniony przez nich odcinek wybrzeża morskiego. Końcowym etapem zgrupowania były dzienne i nocne bojowe strzelania rakietowe z zestawów KUB oraz OSA, a także artyleryjsko-rakietowe m.in. z zestawów ZUR-23-2KG oraz GROM, połączone ze strzelaniem kompanii zmechanizowanej 16. batalionu, wykonanym w ramach kierowania ogniem w przeciwdesantowej obronie wybrzeża. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w dniach 25-26 czerwca udało się zrealizować większość z zaplanowanych zadań. Zadania te poprzedziło zgrupowanie w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, w którym główną rolę odegrał dywizjon elbląski.

Bojowe strzelania rakietowe dywizjonu KUB z Elbląga oraz dywizjonu artyleryjsko – rakietowego z Gołdapi potwierdziły wysoki kunszt i profesjonalizm żołnierzy 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Strzelania na poligonie w Ustce obserwował Minister Obrony Narodowej w obecności najwyższych dowódców Wojska Polskiego. Obecny był także marszałek województwa Jarosław Słoma, który z wielkim zainteresowaniem obejrzał najwyższy kunszt gołdapskich i elbląskich przeciwlotników.Obecny na strzelaniach był także reprezentant burmistrza Gołdapi płk w st. spocz. Władysław Frydrych – były dowódca gołdapskiej jednostki. 

Bojowe strzelania kończą 36 miesięczny okres szkolenia pododdziałów. Po uroczystym zakończeniu szkolenia poligonowego końcowym etapem było przemieszczenie się pododdziałów do garnizonów.
mjr Grzegorz ŁAPIŃSKI


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages