środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Gołdap: Biało-czerwone - to barwy niezwyciężone!

2013-04-29 23:12:44 (ost. akt: 2013-04-29 23:21:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Świtkiewicz

Już po raz dziesiąty, także w Gołdapi, będziemy 2 maja obchodzić Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto wprowadzono do kalendarza, na mocy sejmowej uchwały, w roku 2004 (nie jest to jednak, oficjalnie, dzień wolny od pracy).

Program obchodów Dnia Flagi w Gołdapi jest dość bogaty. Najbardziej spektakularny będzie zapewne przemarsz, po parkowych alejkach w centrum miasta, z kilkunastometrową "biało-czerwoną". Czynne będą także stoiska, obsługiwane przez wolontariuszy, na których można będzie otrzymać różnorakie gadżety w barwach narodowych, w tym kotyliony.

Na milusińskich, poza balonikami, wiatraczkami, słodyczami - czeka jeszcze jedna atrakcja: można sobie będzie pomalować twarz w biało-czerwone barwy.

A już na wszystkich czekać będzie wojskowa grochówka! A to wszystko w godz. 11-14.

Starsi gołdapianie pamiętają zapewne, że za czasów tzw. komuny flagi narodowe, wywieszane masowo z okazji 1 Maja, były skwapliwie zdejmowane właśnie 2 maja. A to dlatego, że przypadająca kolejnego dnia rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oficjalnie miała pójść w zapomnienie (by nie drażnić Wielkiego Brata zza wschodniej granicy...).

W Gołdapi z roku na rok przybywa mieszkańców, którzy tego dnia ozdabiają okna i balkony w barwy narodowe. Miejmy nadzieję, że nie inaczej będzie i w czwartek.

Święto flagi narodowej obchodzone jest w wielu krajach na świecie, poza USA - także, między innymi, w Finlandii, na Litwie i na Ukrainie oraz w Chinach.
zs


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwator #1070814 | 83.31.*.* 30 kwi 2013 12:04

    W czasie gdy utracono wszystkie autorytety w tym moralne na siłę wymyśla się różne rocznice i święta łącznie z flagowym. Bo cóż nam to daje skoro w USA kraju w którym nie ma tego święta a flaga jest czymś wyjątkowym i wystarczy zwykła uroczystość pogrzebowa a widać z jakim szacunkiem do tego ważnego elementu a raczej symbolu podchodzi społeczeństwo. Popatrzmy na nasze flagi wyciągane z magazynków gospodarczych i poddaszy jak się nie wstydzić w takie "święto" skoro wymyślono je na siłę jak IV RP.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages