Tylko w jeden weekend stracili 130 tys. zł

2024-02-07 10:09:16(ost. akt: 2024-02-15 08:25:49)

Autor zdjęcia: freepik

Ilość oszukanych osób w Internecie zatrważająco wzrasta. Tylko w jeden weekend do gołdapskiej jednostki zgłosiło się czworo pokrzywdzonych. Wyrafinowane działania i metody stosowane przez oszustów spowodowało, że ich łupem padło łącznie blisko 130 000 złotych.
Oszuści nie próżnują i nie ustają w swoich działaniach, aby zdobyć nasze oszczędności. Kupując lub sprzedając przedmioty na różnych portalach aukcyjnych musimy być bardzo ostrożni. Pamiętajmy również, aby weryfikować wszelkie prośby o pomoc finansową od znajomych i bliskich. Przypominamy również, aby zachować czujność przy inwestowaniu swoich pieniędzy przez Internet. Tylko w jeden weekend do gołdapskich policjantów zgłosiły się cztery osoby, które przez nieuwagę i brak czujności padły ofiarą oszustw internetowych. Jedna ze zgłaszających zainteresowała się reklamą dotyczącą inwestycji środków finansowych. Kobieta kliknęła w ofertę podając swoje dane i w dalszej kolejności została podstępnie wprowadzona w proceder oszustwa. Po kilku dniach, zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa i zgłosiła sprawę Policji.

— Niejednokrotnie przypominamy o zachowaniu szczególnej rozwagi kupując w Internecie. W ostatnim czasie dwoje mieszkańców powiatu gołdapskiego padło ofiarą nieuczciwych sprzedawców podczas zakupów w sieci — relacjonują gołdapscy policjanci.

W pierwszym przypadku, mężczyzna po wpłaceniu blisko kilkuset złotych na wskazany rachunek bankowy nie otrzymał zamówionego towaru. Natomiast kobieta, która kupiła buty, odebrała przesyłkę, lecz z inną zawartością. Po otworzeniu paczki okazało się, że w środku znajduje się inny produkt, o znacznie niższej wartości. Ostatnia z oszukanych osób otrzymała wiadomość tekstową za pośrednictwem znanego portalu społecznościowego. Sprawca podszywając się pod członka rodziny poprosił o pomoc finansową. Pokrzywdzony przekonany, że pomaga osobie najbliższej, przekazał jej kod BLIK. Po skontaktowaniu się z członkiem rodziny, mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa.

Pamiętajmy też, że często ofiarami oszustów padają osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą się zakończyć naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających metodą „na wnuczka”:
– Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj.
– Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu, poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok.
– Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny.
– Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe, przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny.
– Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
– Mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym.
– Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.
Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5